neděle, 29 březen 2020 17:20

Pražský komorní balet streamuje inscenace Petra Zusky

Autorka:

Pražský komorní balet připravuje na Mall.tv online streamy záznamů dvou úspěšných inscenací choreografa Petra Zusky. Záznam Kytice s hudbou Ondřeje Brouska je naplánován na pondělí 30. března. V závěru týdne, v sobotu 4. dubna, pak na stejné platformě uvede představení Carmina Vetera. Svou činnost se snaží největší český nezávislý taneční soubor udržet také skrze speciální kategorii Klubu přátel PKB – Zachránce PKB. Oba programy bude on-line přenášet i KlasikaPlus.cz na svém Facebooku prostřednictvím crosspostingu, vždy od pěti odpoledne.

 

1

 

Autorské představení Kytice renomovaného choreografa Petra Zusky nevybral Pražský komorní balet náhodou. Jedná se o kritiky i diváky oceňované představení. Za ztvárnění hlavní role v této inscenaci získal na podzim 2019 sólista souboru Dominik Vodička Cenu Thálie za nejlepší mužský výkon v kategorii tanec a pohybové divadlo a Petr Zuska cenu za nejlepší choreografii celostátní přehlídky Balet 2019. Hudbu k představení zkomponoval Ondřej Brousek. Představení Carmina Vetera je pak komponovaný večer Petra Zusky. Jedná se o čtyři choreografie inspirované motivy lidových písní. Soubor představení premiérově uvedl v Divadle na Vinohradech loni na podzim.

 

0

 

Odkaz na stream na Mall.tv bude k dispozici na webových stránkách Pražského komorního baletu a na facebookovém profilu souboru. Divákům bude záznam zpřístupněn po odvysílání ještě další dva dny. Aktuálně streamuje na svých sociálních sítích vybrané projekty také Klasikaplus. V poslední době jsme nabídli stream živého koncertu klavíristy Ivo Kahánka a benefičního večera České filharmonie, v plánu jsou i další projekty.

„Aktuální situace je – samozřejmě nejen pro nás – kritická. Všichni zažívají okamžiky existenční nejistoty. Divadla jsou od poloviny března zavřená a je velká pravděpodobnost, že se to do konce sezóny už nezmění,“ říká Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „Je to těžká doba, nemůžeme pro vás v těchto dnech hrát, přišli jsme dočasně o veškerý fyzický kontakt s naším publikem. Snažíme se ale neklesat na mysli a najít alespoň nějaký způsob, jak zůstat v kontaktu s diváky a nabídnout jim naše úspěšná představení ve virtuálním prostoru.“ Vyjadřuje se i k aktuální složité finanční situaci souboru: „Předpokládáme také velké ztráty tržeb kvůli představením a zájezdům, které jsme museli zrušit, a naopak růst nákladů, mezi které patří měsíční umělecké honoráře, nájemné sálu, kanceláří, skladových prostor atd. Otázkou je, jak dlouho budeme schopni v této situaci naše stálé spolupracovníky a tanečníky udržet v angažmá. Záleží také na tom, jak dlouho bude současný stav trvat.“

 

2

 

Podpořit soubor Pražský komorní balet a pomoci udržet jeho kontinuální činnost a stálá angažmá sólistů souboru je možné na Darujme.cz. Pražský komorní balet se snaží udržet svou činnost i skrze speciální kategorii Klubu přátel PKB – Zachránce PKB na stránkách http://prazskykomornibalet.cz/podporte-nas/klub-pratel-pkb/ .

„Jsme odhodláni udělat maximum pro to, abychom nepříjemnou situaci přestáli, a budeme o soubor bojovat ze všech sil jako už mnohokrát, ale přišel okamžik, kdy se obracíme o pomoc i na vás, naše nejvěrnější příznivce. S vědomím toho, že i mnozí z vás zažívají okamžiky existenční nejistoty. Pokud však můžete, a vás samotné to neohrozí, budeme vděčni za jakoukoliv finanční podporu. Poslouží jako pomyslná virtuální dobrovolná vstupenka na představení, která vám zprostředkujeme ze záznamu zdarma. A nemusíte se ani oblékat do večerního,“ dodává Ladislava Jandová.

 

4

 

-----

Pražský komorní balet je nezávislý profesionální taneční soubor s pětapadesátiletou historií. Jeho zakladatelem byl legendární choreograf Pavel Šmok. V současnosti je soubor provozován obecně prospěšnou společností BALET PRAHA o. p. s. Za více než půlstoletí úspěšné činnosti a umělecké tvorby prošel Pražský komorní balet cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem tanečního umění České republiky a hlavního města Prahy v zahraničí (Izrael, Libanon, Indie, Čína, Austrálie, Kuba, Tchaj-wan, Německo, Lucembursko, Thajsko, Gruzie, Bosna a Hercegovina, Jižní Korea, Polsko, Mexiko…) a získal řadu významných ocenění. 

Tvář Pražského komorního baletu v tuto chvíli reprezentuje osm stálých tanečníků a sedm stážistů, kteří zvládají rozsáhlý pohybový rejstřík od technik vycházejících z klasického tance až po tanec současný, dále vlastní technický tým a management. Rezidenčním choreografem souboru je Petr Zuska, bývalý umělecký šéf Baletu Národního divadla a tvůrce evropského formátu, uměleckou vedoucí je Linda Svidró.

 

Foto: Pražský komorní balet, Serghei Gherciu 

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.