pátek, 10 duben 2020 13:15

Acherův Sternenhoch dnes online na #kulturažije

Autorka:

Záznam mimořádně úspěšné a kritiky oceněné operní inscenace Sternenhoch nabídne dnes od osmi hodin večer Opera Národního divadla na Mall.tv v rámci série #kulturažije. Záznam zprostředkuje i KlasikaPlus.cz pomocí crosspostingu na svém FB. Výtěžek podpoří skrze dárcovskou platformu Donio.cz tanečníky bez stálého angažmá, kteří v inscenaci účinkují a kteří se kvůli současnému nouzovému stavu dostali do tíživé finanční situace

 

2

 

Expresivní soudobá opera Ivana Achera, čerstvého držitele Českého lva, vznikla na motivy groteskního romaneta Utrpení knížete Sternenhocha Ladislava Klímy. Ivan Acher byl také oceněn rekordním počtem hlasů za nejlepší hudbu v Cenách divadelní kritiky a libreto bylo nominováno na nejlepší původní text. V anketě Divadelních novin získal Sternenhoch titul Inscenace roku 2018. „ …Po všech stránkách intenzivní umělecký dojem navozuje především skvělá muzika, kongeniálně vystihující ducha Klímovy prózy. Vrchol dramaturgického směřování první operní scény v posledních letech.“ (Jakub Kožíšek, ČT24)

 

5

 

Acher kombinuje sampling, industriální zvuky a živé nástroje v neobvyklém složení citera, kontrafagot, housle, viola a používá univerzálně zpěvný jazyk esperanto, které divákům překládají titulky. Hudební nastudování inscenace zajistil Petr Kofroň a režii Michal Dočekal, bývalý umělecký ředitel Činohry Národního divadla. Při obsazení opery musel Acher vybírat zpěvačky a zpěváky, kteří splňují nejen jeho představu o vzezření či hereckém pojetí postav, ale rovněž nároky pěveckých partů. Některé role totiž využívají nestandardní pěvecké techniky. Kníže Sternenhoch, kterého zpívá Sergey Kostov, musí zvládnout přechody od klasického tenoru až po kontratenor, představitelka Helgy Vanda Šípová hypnotizuje nadpozemskými pasážemi střídanými s propady do satanských témbrů, čarodějnice Kuhmist Tereza Marečková, která kromě zpěvu hraje i na housle a violu, skvěle ironizuje belcantovou tradici. Jiří Hájek jako milenec Helgy a Luděk Vele jako její otec výborně dokreslují panoptikální pětiúhelník. Choreografickou stránku inscenace vytvořila Lenka Vagnerová, scénu Marek Cpin a kostýmy Eva Jiříkovská. Na citery hraje Michal Müler a kontrafagot obsluhuje Lukáš Svoboda.

 

3

 

1

 

 

Foto: Národní divadlo Praha

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.