čtvrtek, 23 duben 2020 08:47

Festival NODO odložen na srpen, ale bude online projekt Ostravské bandy

Autorka:

Festival NODO/New Opera Days Ostrava bude až poslední srpnový víkend. Ostravské centrum nové hudby bylo nuceno ho posunout. Od 1. května ale naopak spouští nový mezinárodní online projekt, který přispěje premiérovými koncerty k udržení současné hudby v éteru.

 

8

 

Nový termín původně červnového operního festivalu NODO je od 28. do 30. srpna. „Inscenace, ve kterých byli obsazeni umělci a umělecké týmy z USA a Japonska, přesouváme na příští rok. Naopak, do letošního programu přibíráme jednu premiérovou inscenaci ze Slovenska a doufáme, že na konci léta realizaci festivalu již nic nebude bránit,“ říká Petr Kotík, zakladatel festivalu a klíčová osobnost světové scény nové hudby. Na programu je pět inscenací. Ve světových premiérách se chystají opery Marka Keprta a tandemu Michala Rataje a Kathariny Schmitt. V plánu je scénické provedení monodramatu Richarda Ayrese, české premiéry vokální opery Any Sokolović a multižánrové opery Miro Tótha.

 

5

 

Od 1. května naopak spouští Ostravské centrum nové hudby online projekt The World – Ostravská banda Solos. V průběhu minimálně dvou měsíců budou každou středu publikovány alespoň dvě video/audio nahrávky sólových skladeb v provedení členů mezinárodní Ostravské bandy a sólistů dlouhodobě spolupracujících s Ostravským centrem. Videa budou nahrávána v osmi zemích Evropy a v USA. Nahrávky budou dostupné na www.newmusicostrava.cz a na facebooku i YouTube kanálu Ostravského centra. Účast na projektu potvrdilo zatím patnáct umělců, kteří své exkluzivní nahrávky doplní komentářem. V programu se objeví skladby Aloise Háby, Luciana Beria, Petra Bakly, Isanga Yuna, Johna Cage, Klause Langa, Petera Ablingera, Alvina Currana, Iannise Xenakise nebo Elliotta Sharpa a Miro Tótha. Zahájení The World – Ostravská banda Solos se ujme 1. května umělecký ředitel Petr Kotík, který vedle skladby Johna Cage zahraje na altovou flétnu vlastní právě dokončenou kompozici.

 

3

 

Ostravské centrum nové hudby je neziskový spolek, který se od svého založení v roce 2001 kontinuálně věnuje provádění současné hudby. Za dobu téměř dvacetiletého fungování založilo smíšený komorní sbor Canticum Ostrava, mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda a mezinárodní symfonický orchestr ONO / Ostrava New Orchestra. Účastnilo se mnoha zahraničních turné, vydává CD a odborné publikace. Od roku 2012 je spolu s Národním divadlem moravskoslezským pořadatelem mezinárodního operního bienále NODO / Dny nové opery Ostrava.

 

Foto: Ostravské centrum nové hudby, Zdeněk Chrapek

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.