úterý, 19 květen 2020 10:00

Lípa Musica pohostí přední české hudebníky

Autorka:

19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne 20 koncertů na jedenácti místech Libereckého a Ústeckého kraje. Vzhledem k aktuální situaci se letošní ročník uskuteční bez přítomnosti zahraničních umělců a nenabídne koncerty v Sasku. Konat se bude od 12. září do 28. října, s epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa na začátku listopadu.

 

2

 

Festival otevře 12. září v libereckém Divadle F. X. Šaldy Händelovo oratorium Mesiáš. Zazní v podání Collegia 1704, Collegia Vocale 1704, Václava Lukse a kvarteta předních českých pěvců - Hany Blažíkové, Markéty Cukrové, Jaroslava Březiny a Romana Hozy„Skutečnost, že se musíme letos vzdát mezinárodního rozměru festivalu, nás velmi mrzí, protože právě tento ročník byl připravován v podobě z kategorie snů a jako pořadatelé jsme se velmi těšili z toho, že se podařilo zajistit tak významné umělce. S lítostí jsme také zrušili plánované koncerty v Německu, protože nám to bezpečnostní situace neumožňuje. Přijali jsme tento stav jako výzvu a předělali festivalovou dramaturgii tak, aby dávala smysl a respektovala všechna omezení, která nám tato doba přinesla. Přesto jsem velmi hrdý na pestrost a unikátnost programu, který představí vysokou uměleckou úroveň české kultury v celé své kráse,“ upřesňuje Martin Prokeš, ředitel festivalu, a dodává „Koncert ansámblu L‘Arpeggiatta pod vedením Christiny Pluharové, kterým měl původně letošní ročník začít, měl být splněným snem. Na tento projekt se festival dlouho připravoval. Bezpečnostní opatření přijatá v důsledku nové nemoci Covid-19 nám všem přinesla do životů změny. Pro náhradu přicházely v úvahu dva projekty, které splňovaly naši představu. Chtěli jsme uvést něco, co bude symbolické vzhledem k době, co zároveň v sobě ponese naději, poselství lásky, sounáležitosti i duchovního naplnění. Nakonec jsme dali jednoznačně přednost uvedení nejpopulárnějšího oratoria všech dob – Händlova Mesiáše. Svěřili jsme jej chloubě české autentické interpretace vítané od Berlína, přes Salcburk, Vídeň až po Paříž, souboru Collegium 1704 a Collegium Vocale s kvartetem předních českých pěveckých hvězd.“

 

4


 
Uměleckým garantem festivalu zůstává i v letošním roce houslista a končící koncertní mistr a partner České filharmonie Josef Špaček. K programu, kde se představí v roli sólisty, komorního hráče a neobvykle i dirigenta, Špaček dodává: „V letošním 19. ročníku se festival zaměřuje na housle, na nástroj, který má neuvěřitelnou škálu barev a technických možností a dovede zahrát na „struny“ emocí. Já, jakožto houslista, se těším, že se s vámi budu moci podělit hned o několik příležitostí v rámci festivalu, kde budete moci slyšet housle v první linii. Poprvé si také vyzkouším roli dirigenta, kdy vystoupím s Českou studentskou filharmonií. Těšit se můžeme na pestrou dramaturgii, která zahrnuje širokou škálu stylů a období: od barokní hudby, duchovní hudby, přes klasické komorní ensembly a orchestry až po soudobou hudbu či jazz. Moc bych si přál, aby festival Lípa Musica přečkal tuto nelehkou dobu bez újmy, a to i díky věrným posluchačům.“  Josef Špaček se bude v rámci festivalu věnovat také budoucí generaci mladých houslistů. Pro menší děti chystá kurzy a společný koncert se ZUŠ v České Lípě, pro ty pokročilejší pak kurzy pro ZUŠ v Liberci. Jako komorní hráč se Špaček představí v septetu společně se svými kolegy z České filharmonie a Radkem Baborákem a konečně jako sólista pak na recitálu v Liberci.

 

1Dramaturgicky se festival letos soustředí na klasickou hudbu i alternativní hudební žánry jako jazz nebo world music. Přispěje i k hudebnímu tématu houslí, které vyhlásil pro rok 2020 Liberecký kraj. Nově zavítá do České KameniceHeřmanic v Podještědí nebo liberecké Oblastní galerie v bývalých městských lázních. Organizátoři při přípravě letošní dramaturgie spojili síly s festivalem Concentus Moraviae a Svatováclavským hudebním festivalem. Výsledkem iniciativy „Spojeni hudbou“ bude společné sdílení několika programů. „Jako unikátní vnímám projekt, který vzniká přímo na zakázku našeho festivalu a bude českou premiérou. Je jím provedení Haydnova kvartetu Sedm posledních slov Vykupitele na kříži ve verzi pro kvarteto a ženský hlas v podání Zemlinsky Quartet a mezzosopranistky Markéty Cukrové,“ doplňuje Martin Prokeš a pokračuje: „Zcela svébytné a dramaturgicky unikátní budou projekty Ivy Bittové, která v české premiéře uvede svou skladbu „Nezabudka“, či autorský večer pianistky a zpěvačky Beaty Hlavenkové, která představí svůj oceňovaný projekt „Sně“, těším se na Originální pražský synkopický orchestr, který vdechne život prvorepublikovému kinu v Kamenickém Šenově, strhující projekt varhanice a zpěvačky, která si říká uměleckým jménem Katta a která přiveze do nového festivalového místa v Heřmanicích v Podještědí vlastní unikátní varhany. Letošní přehlídku pak zakončí dlouho očekávaný projekt filmové hudby v podání Pardubické komorní filharmonie pod vedením nadaného a všestranného umělce, dirigenta, pianisty, skladatele Jana Kučery.“

 

5


 
19. ročník MHF Lípa Musica nabídne také večer s renesanční polyfonií v podání souboru Cappella Mariana nebo další na objednávku festivalu připravený koncertní projekt s ukolébavkami Pavla Jurkoviče v interpretaci Hany Blažíkové, Jany Semerádové a jejích kolegů. Festival neopomene ani letošní hudební výročí Ludwiga van Beethovena, kterému se na svém recitálu bude věnovat přední klavírista Jan Bartoš.

 

6

 

 

Foto: Fb festivalu Lípa Musica, Fb Markéty Cukrové, Fb Cappelly Mariana

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.