neděle, 31 květen 2020 08:28

Opera Národního divadla chystá rozlučku se sezónou

Autorka:

Koncert s názvem Opera před oponou je jedním z pěti představení, kterými se soubory Národního divadla v Praze rozloučí s letošní divadelní sezónou. V pátek 12. června se na jevišti historické budovy představí operní sólisté, klavíristé a členové orchestrů Národního divadla a Státní opery. Zazní výběr z české i světové opery, zvláštní místo v programu bude mít dílo W. A. Mozarta.

 

1

 

V programu koncertu vystoupí sólisté opery Národního divadla a Státní opery Marie FajtováKateřina KněžíkováJana SiberaStanislava JirkůMartin ŠrejmaJiří BrücklerJiří HájekMiloš HorákIvo HrachovecZdeněk Plech a Jiří Sulženko. Jejich vystoupení doprovodí klavíristé a členové Orchestru Národního divadla a Orchestru Státní opery, kteří program doplní také o výběr komorních skladeb. V jejich podání zazní například výběr ze Schubertova Oktetu F dur, z Fidelia Ludwiga van BeethovenaSzymanowského Krále RogeraDonizettiho Nápoje láskyVerdiho Dona CarlaTrubadúraPucciniho Bohémy, z Jakobína Antonína DvořákaProdané nevěsty Bedřicha Smetany nebo Mozartovy Kouzelné flétny a Figarovy svatby.

 

2

 

„Poslední měsíce jasně ukázaly, jaký význam mají živé koncerty a fyzická setkání obecně. Ani ta nejlepší technologie totiž nenahradí mezilidský kontakt. Opera je dle mého jedním z nejdůležitějších objevů západní kultury;  je založená na jedinečné interakci lidí, kteří do ní vnášejí tu nejvyšší profesionalitu. Tato událost, tedy koncert Opera před oponou, je jakousi modlitbou za to, aby se vše vrátilo do normálu a my si opět mohli dopřávat dobré umění. Nejde o žádný luxus, ale o hlubokou lidskou potřebu,“ vysvětlil umělecký šéf Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen

 

5

 

Název Opera před oponou objasňuje hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink: „Vzhledem k současným podmínkám nemůžeme hrát v takovém počtu, v jakém bychom si přáli. Respektive v takovém, ve kterém bychom mohli odehrát plnohodnotné operní představení. Koncert se koná na zmenšeném prostoru, kde se mohou představit zpěváci a pouze zlomek našich dalších umělců.“ Program pak blíž představuje šéfdramaturg opery Národního divadla a Státní opery Ondřej Hučín: „Divákům nabídneme opravdu široký, oblíbený i méně známý repertoár české a světové opery. Zcela zvláštní místo v programu má W. A. Mozart a kromě operní hudby zazní na koncertě v podání členů orchestru Státní opery také část slavného Oktetu Franze Schuberta, v němž se zhostí klarinetového partu sám hudební ředitel souboru Karl-Heinz Steffens. Několik známých operních kousků uslyší publikum tentokrát ve velmi netradiční úpravě.“

Vstupenky jsou v prodeji nečíslované. Diváci se budou v hledišti usazovat s odstupem volné řady a volného sedadla mezi jednotlivými skupinami návštěvníků. Vše proběhne za předepsaných hygienických požadavků. Vstupné za všechna neuskutečněná představení bude nadále divadlo vracet stejně jako dosud. Podrobný návod uvádí Národní divadlo na svých webových stránkách. Koncert je zároveň pozvánkou na příští operní sezonu.

 

8

 

Foto: Fb Nd Praha, Wikipedia

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.