středa, 22 červenec 2020 08:44

Rybenské hudební léto s Miloňem Čepelkou a Janem Čenským

Autor:

I v letošním roce se přes všechny útrapy s pandemií koronaviru podařilo zorganizovat další ročník tradičního hudebního festivalu v Rybné nad Zdobnicí v Orlických horách. V pořadí 14. Rybenské hudební léto nabídne čtyři koncerty, kde připomenou mezinárodně uznávané osobnosti s přímou vazbou k regionu. První je na programu v neděli 26. července, další pak během srpna a první neděli v září.

 

7

 

Čtyři připravené koncerty připomenou události a osobnosti spjaté s obcí Rybná nad Zdobnicí. První koncert je věnován 50. výročí založení Klubu českých turistů, dalším koncertem připomenou organizátoři 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, třetí koncert vzpomene na významnou osobnost českého výtvarného umění, akademického malíře Antonína Slavíčka, od jehož narození letos uplyne 150 let a zároveň 110 let od jeho úmrtí. Závěrečný koncert 6. září pak připomene 100 let od narození římskokatolického biskupa Karla Otčenáška, který byl častým hostem rybenského festivalu.

„Je mi velkou ctí, že patronem letošních koncertů se stal dobrušský rodák Miloň Čepelka, zakládající člen Žižkovského divadla Járy Cimrmana, který vystoupí jako host na koncertech 26. července a 23. srpna Velkou radost mi také dělá účast herce a moderátora Jana Čenského, který vystoupí při koncertě 9. srpna a naváže tak na svoji účast na minulých ročnících,“ říká k dramaturgii ředitel festivalu Jakub Hrubý.

 

4

 

Východočeské žesťové kvarteto z členů Filharmonie Hradec Králové představí program Od klasiky po dnes. Smyčcové Trio Beethoven tvořené členy Národního divadla v Praze zahraje skladby W. A. Mozarta a jeho současníků varhaníka v Opočně J. K. Vaňhala, J. Haydna a L. v. Beethovena. Sólistka souboru Collegium 1704 Helena Hozová za varhanního doprovodu Petra Hostinského zazpívá perly barokní hudby a Ave Maria Luboše Sluky, rodáka z nedalekého Opočna. A na závěrečném koncertě 6. září vystoupí smíšený sbor Cantores cantant z Kolína, jehož uměleckým vedoucím byl dlouhé roky zakladatel festivalu Petr Hlavatý. Sbor si připravil dílo někdejšího dlouholetého královéhradeckého katedrálního varhaníka Jiřího Strejce, který byl dvorním varhaníkem festivalu Rybenské hudební léto. Všechny koncerty se konají v kostele sv. Jakuba Většího v Rybné nad Zdobnicí vždy od 17 hodin.

 

3

 

5

 

Foto: Fb festivalu, Wikipedie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.