pondělí, 24 srpen 2020 10:00

Osud očima Roberta Carsena zahájí festival Janáček Brno

Autor:

Slavnostní zahájení festivalu Janáček Brno 2020 bude patřit 28. a 29. září návratu režisérské legendy. Robert Carsen představí své ztvárnění Janáčkovy opery Osud. Druhé provedení bude zároveň poctou a blahopřáním operní pěvkyni a herečce Soně Červené k  jejímu životnímu jubileu. O den později, 30. září pak přivítá festival Arnold Schoenberg Chor s výběrem sborové tvorby především 20. století. Přehlídku pořádá Národní divadlo Brno. Letos potrvá do 16. října a nabídne celkem tři desítky představení a koncertů. Podrobněji o programu se dočtete ve VýhleduPlus.

 

3

 

Mezinárodní festival Janáček Brno je moderní typ festivalu, který uceleně pečuje o Janáčkovo dílo přímo v místech, kde skladatel působil, žil a tvořil, a prezentuje ho v mezinárodním kontextu. Zahájení letošního 7. ročníku proběhne ve znamení návratu operního režiséra Roberta Carsena, který speciálně pro Janáčkovu operu Národního divadla Brno připravil operu Osud. V premiéře 28. září i při druhém provedení 29. září, které je věnováno jubileu operní pěvkyně a herečky Soni Červené, se v roli skladatele Živného vystřídají Enrico Casari a Philip Sheffield, roli Míly ztvární Alžběta Poláčková a Mílinu matku Szilvia Rálik. Dirigentem představení je Marko Ivanovič, plně zahraniční inscenační tým doplňuje dramaturg Ian Burton, choreografka Lorena Randi, scénograf Radu Boruzescu, kostýmní výtvarnice Annemarie Woods, autorem světelného designu je kromě Carsena také Peter van Praet. Obě představení zazní v Janáčkově divadle v Brně od sedmi hodin.

 

4

 

Poslední zářijový den, středa 30. září, bude patřit sborovému tělesu Arnold Schoenberg Chor pod vedením sbormistra Erwina Ortnera. Ve výběru sborové tvorby zazní za doprovodu klavíristů Christophera Hinterhubera a Daryi Volkové výběr z Schoenbergových Drei Volksliedsätze, Nunc dimittis a Virgencita Arvo Pärta, Deset zpěvů pro ženský sbor s průvodem klavíru na čtyři ruce Josefa Suka, výběr z Zehn Volksliedsätze Johanna Nepomuka Davida a Brahmsův Liebeslieder Walzer. V Mozartově sále divadla Reduta začíná koncert od sedmi hodin.

 

2

 

Základem dramaturgie festivalu Janáček Brno je uvádění operních představení domácích i zahraničních operních scén, konfrontace pojetí inscenací významných osobností, uvádění světových premiér i doposud nezveřejněných prvních verzí děl Leoše Janáčka. Kromě oper nabízí festival symfonické i komorní koncerty, matiné, kolokvia, pořady pro děti, výstavy, alternativní koncerty, divadelní či filmová představení spojená se skladatelem.

 

Foto: Fb festivalu, Lukas Beck, archiv KlasikyPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.