pondělí, 05 říjen 2020 08:40

Josef Špaček po devíti letech opět výhradně sólovým hráčem

Autor:

Houslista Josef Špaček se v sezóně 2020/2021 vrací k životu sólového umělce, ale na pozici koncertního mistra České filharmonie setrvá v mimořádné prodloužené lhůtě až do prosince. Kromě domácích koncertů a festivalů se letos objeví na pódiích v Německu, Norsku, Británii, Belgii, Turecku nebo v Indii a zkouší i roli dirigenta.

 

11

 

Ode dneška do středy vyráží umělec na turné s harfistkou Janou Bouškovou po Moravskoslezském kraji. Vystoupí v Havířově, Opavě a v Ostravě, kde následně povede na ostravské univerzitě i mistrovské kurzy. V úterý 13. října bude houslista v kostele sv. Šimona a Judy v Praze zahajovat sezónu Pražského komorního orchestru provedením Brahmsova Houslového koncertu D dur.

 

10

 

Příští rok zahájí Josef Špaček zahraničním turné. Ve dnech 7.–17. ledna vystoupí na dvou koncertech v Polsku a na dalších pěti v Belgii s Vlámským symfonickým orchestrem. V únoru pak naváže návštěvou Indie, kde bude mít tři koncerty. V turecké Ankaře v dubnu zahraje sólový part Beethovenova Houslového koncertu, který ještě zopakuje ve švýcarském Luzernu. Poté Špaček s dirigentem Jakubem Hrůšou představí Dvořákův Houslový koncert, a to v Tonhalle Zurich. První polovinu května umělec stráví v Anglii na hudebním festivalu Hellens Music Festival a potom v Bruselu v Paláci krásných umění spolu s violoncellistou Tomášem Jamníkem zahrají skladby Bohuslava Martinů. V červnu se Špaček vrátí do Velké Británie, kde se bude na Royal Academy of Music věnovat lektorské činnosti. Povede tam studentský orchestr, master class i individuální lekce studentů. Dále se zúčastní česko-německého hudebního projektu Villa Musica / Akademie komorní hudby, který zaštiťuje v pozici uměleckého mentora. Začátkem srpna zahraje na několika koncertech norského festivalu komorní hudby v Rosendalu a v období letních prázdnin povede třetí ročník Ševčíkovy akademie.

 

12

 

V rámci festivalu Lípa Musica, kde Josef Špaček působí jako jeden z uměleckých garantů, se coby dirigent představil poprvé, a to na koncertech 19. a 26. září, kdy vedl orchestr České studentské filharmonie při provedení Mozartovy Symfonie č. 35 D dur. Sám se pak v roli sólisty a uměleckého vedoucího ujal Mendelssohnova známého Koncertu e moll.

 

13

 

Foto: archiv KlasikyPlus, Fb Ševčíkovy Akademie, Fb Winternitzovy vily, Martin Špelda

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.