sobota, 17 říjen 2020 11:47

Světová premiéra opery S.A.M.P.O. v Brně posunuta, pořadatelé zvou na dnešní online debatu o eposu Kalevala

Autor:

Komorní opera Hudební fakulty JAMU připravila na říjen světovou premiéru autorské opery S.A.M.P.O. skladatele Daniela Šimka, která se měla uskutečnit v rámci festivalu Janáček Brno. Vládní opatření premiéru posunulo, a tak dnes od 20 hodin dojde alespoň na moderovanou online debatu o adaptacích Kalevaly v minulosti i současnosti. Hosty debaty budou autor libreta opery S.A.M.P.O. Otto Kauppinen a překladatel z finštiny a „kalevalista“ Michal Švec. Moderuje divadelní dramaturgyně Barbara Gregorová ze Skandinávského domu Brno.

 

2

 

Epos Kalevala patří k základním kamenům finské kultury. Stal se hlavním kulturním východiskem národního probuzení a zejména pak zlatého věku finské kultury na přelomu devatenáctého a dvacátého století a umělce v nebývalé míře inspiruje dodnes. A to nejen ve Finsku.

„Dozvíte se, proč je Kalevala téměř nevyčerpatelným inspiračním zdrojem, co na ní dodnes láká finské i zahraniční umělce a jaké jsou její nejslavnější literární, filmové či divadelní adaptace. Po skončení bude záznam zveřejněn také v našem YouTube kanále. Po debatě doporučujeme divákům zhlédnout sovětsko-finský velkofilm Sampo (1959; režie A. Ptuško a H. Harrivirta), který je s anglickými titulky zdarma k dispozici v online databázi Finského audiovizuálního institutu,“ zvou ke sledování pořadatelé a doplňují: „Moc Vám děkujeme a přejeme hodně zdraví v této nelehké době. O možném novém datu uvedení opery S.A.M.P.O. budeme brzy informovat.“

 

4

 

Foto: Fb Skandinávského domu, elonet.fi

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.