čtvrtek, 12 listopad 2020 10:23

Závěrečný koncert MHF Hudba tisíců Mahler Jihlava online

Autor:

Pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava byli nuceni z důvodu vládních opatření změnit termíny některých koncertů podzimní části. Říjnový koncert Českého filharmonického sboru Brno pod vedením jeho sbormistra a uměleckého vedoucího Petra Fialy se nově přesouvá na 23. listopadu. Stejně tak se přesunulo vystoupení Českého chlapeckého sboru Boni Pueri, a to na 25. listopadu. Závěrečný koncert se bude konat poslední den tohoto měsíce jako živý stream od 19 hodin, a to na sociálních sítích pořadatele a také portálu KlasikaPlus.cz. Vystoupí Komorní filharmonie Pardubice s mezzosopranistkou Evou Garajovou, která se představí ve Slovenských spevoch Vítězslava Nováka a v Dvořákových Cigánských melodiích. Zazní také Adagietto Gustava Mahlera a Novákova Slovácká suita. Koncert bude řídit Marek Štilec. Více o podzimní části festivalu jsme psali zde.

 

5252

 

Úprava Cigánských melodií Antonína Dvořáka vznikla na objednávku barytonisty Thomase Hampsona a Komorního souboru Vídeňských filharmoniků a ujala se jí skladatelka Sylvie Bodorová. V této verzi dílo zaznělo dvakrát ve vídeňském Musikvereinu a následně na zájezdech filharmoniků. Novákovy Slovenské spevy, kterých složil celkem osmdesát, byly původně určeny pro zpěv a klavír. Později skladatel vybral šestatřicet z nich a instrumentoval je pro zpěv a orchestr. Tato verze nebyla dosud nikdy vydána ani provedena. Pět písní z rukopisu z Českého muzea hudby, které zazní, bude tedy uvedeno ve světové premiéře.

Občanské sdružení Mahler 2000 – Společnost Gustava Mahlera, vzniklo jako pokračovatel a nástupce Nadace Musica noster amor. Jeho největším úspěchem je dokončení rekonstrukce rodného domu Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce a vybudování festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava. „Nejvýznamnější akcí doposud bylo jubileum v roce 2010, kdy se na Kaliště a Jihlavu upřela pozornost celého hudebního světa a večerní open air koncert, kde vystoupili Thomas Hampson, Anne Sophie von Otter, Mahler Chamber Orchestra a dirigent Manfred Honeck, byl přenášen do mnoha televizí celého světa,“ představují svůj festival pořadatelé.

 

Foto: Fb KfP

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.