sobota, 14 listopad 2020 13:04

17. listopadu divadla rozsvítí demokracii státní hymnou

Autor:

Jihočeské divadlo letos z důvodu epidemiologických opatření nebude pořádat v Den boje za svobodu a demokracii tradiční průvod s názvem Rozsviťme demokracii, k němuž se v posledních letech přidávala přibližně tisícovka účastníků. Divadlo se tedy rozhodlo pro netradiční formu oslavy tohoto dne, a tak v úterý, symbolicky přesně v 17:11 hodin, členové orchestru opery rozsvítí demokracii českou státní hymnou živě ze střechy českobudějovické radnice.

 

252

 

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek vyzval k této formě oslav i další kulturní stánky v České republice. Hymna tak zazní například z balkonu Západočeského divadla v Chebu či Národního divadla v Brně. Divadlo Na zábradlí zahraje hymnu na piano před svou budovou, demokracii hymnou rozsvítí i Moravské divadlo Olomouc, Městské divadlo Brno, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Dejvické divadlo, Východočeské divadlo Pardubice a Janáčkova filharmonie Ostrava.

 

253

 

„Hledali jsme formu důstojné oslavy, která nebude v rozporu s platnými protiepidemickými opatřeními a aspoň trochu nám dovolí poděkovat těm, kteří pro nás svobodu a demokracii vybojovali. Proto nepořádáme průvod, nevyzýváme ke shlukování lidí, jen v otevřeném prostoru a z bezpečné vzdálenosti zahrajeme hymnu. Nechceme, aby se jednalo o jakoukoli formu demonstrace nebo protestu, celou akci chápeme jako oslavu demokracie. Jsem rád, že moji výzvu přijali i kolegové z jiných divadel a hymna bude znít na více místech v České republice,“ k akci dodává Lukáš Průdek.

 

Foto: archiv Jihočeského divadla

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.