úterý, 17 listopad 2020 10:55

Páteční koncert Slovenské filharmonie s Tomášem Jamníkem opět s diváky a online

Autor:

Slovenská filharmonie uvede páteční koncert 20. listopadu od 19 hodin opět s diváky, protože od pondělí slovenská vládní opatření umožňují obsadit padesát procent míst koncertního sálu. Lidé v publiku tak budou sedět ob jednu řadu. Sólistou večera bude náš významný violoncellista Tomáš Jamník, který se zhostí náročného partu Prvního violoncellového koncertu Dmitrije Šostakoviče. Bude to jeho debut u Slovenské filharmonie.

 

5

 

Koncert měl původně dirigovat šéfdirigent Daniel Raiskin, který ale ze zdravotních důvodů své účinkování zrušil. Upravený program s orchestrem uvede americký dirigent s arménskými kořeny George Pehlivanian, který je pravidelným hostem tělesa. Tomáš Jamník zaskočí za původně ohlášeného violoncellistu mladé generace, rodáka z Vladivostoku, Alexandra Ramma.

 

3

 

V úvodu koncertu zazní Spomienky, op. 25 představitele slovenské moderny Jána Cikkera. Ty v premiéře zazněly v roce 1949. Poté bude následovat zmíněný Šostakovičův První violoncellový koncert z roku 1959, který skladatel napsal během jediného měsíce, a sice pro slavného Mstislava Rostropoviče. Ten sólový part poprvé přednesl s Leningradskou filharmonií pod taktovkou Jevgenije Mravinského. Závěr hudebního večera bude patřit Beethovenově Sedmé symfonii A dur, op. 92 z roku 1813.

„Koncert sa začne o 19.00 h a Slovenská filharmónia ho odvysiela aj v priamom prenose na stream.filharmonia.sk a facebookovej stránke #SlovakPhil,“ oznamují pořadatelé pro ty diváky, kteří se nebudou moci zúčastnit osobně a uvítají možnost sledování z pohodlí domova.

 

54

 

Foto: Herbert Slavík, Jan F. Lukáš

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.