pátek, 27 listopad 2020 09:01

Trio Aperto s brněnskými autory online

Autor:

Ensemble Opera Diversa se kvůli současné epidemiologické situaci přesouvá do online prostoru a uvede streamovaný komorní koncert přenášený z působivých prostor Löw-Beerovy vily. Představí se tak dechové uskupení Trio Aperto ve složení hoboj, klarinet a fagot a zazní skladby výhradně brněnských autorů, z nichž většinu skladatelé napsali tělesu na míru. Jelikož nedošlo k realizaci orchestrálního koncertu z řady Hudebních inventur, byla tomuto komornímu, avšak plnohodnotnému programu svěřena role „brněnské Hudební inventury komorně“. Online hudební setkání se uskuteční v pondělí 7. prosince od 19 hodin. Odkaz na stream bude včas zveřejněn na operadiversa.cz a na facebook.com/operadiversa.

 

002

 

„Skladba Affetti Banalissimmi Miloše Štědroně se skládá z pěti částí a vznikla jako zbrusu nové dílo namísto původního, téměř ztraceného díla pro totožné obsazení, na míru Triu Aperto. Dalibor Spilka zkomponoval svoji jednovětou skladbu Rozmarné léto v roce 1984 pro Filharmonické dechové trio, snad ovlivněn ‚rozmary‛ stejnojmenného literárního díla Vladislava Vančury,“ uvádějí pořadatelé a doplňují: „Pro stejné seskupení vznikly v roce 2007 také svým stylem humorné Tři grotesky Evžena Zámečníka.“ V průběhu večera dojde rovněž na premiéru – skladby Mikrosvěty IX Radima Bednaříka, který ji pro Trio Aperto vytvořil během letošního léta. „Závěr pak patří Vojtěchu Dlaskovi a jeho Krapp-Triu, exkurzi do světa lidských povah, sebeklamů i literárních zápletek,“ uzavírají své pozvání organizátoři.

Trio Aperto reprezentují hobojistka Barbora Šteflová, klarinetista Jan Charfreitag a fagotista Pavel Horák. Ve svém repertoáru mají hudebníci mnoho skladeb, a to od doby klasicismu až po soudobou tvorbu. Trio aktivně spolupracuje se soudobými skladateli při vytváření a provádění nových děl a také realizuje premiérové nahrávky pro Český rozhlas.

 

001

 

Foto: Fb Tria Aperto

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.