středa, 16 prosinec 2020 13:24

Vánoce Českého národního symfonického orchestru online

Autor:

Tradiční vánoční koncert, který každoročně pořádá Český národní symfonický orchestr ve spolupráci s advokátní kanceláří Císař, Češka, Smutný a Bohemian Heritage Fund v Rudolfinu, se letos kvůli pandemii uskuteční online. Orchestr připravil speciální vánoční program Christmas Festival, který odvysílá Mall.tv v úterý 22. prosince od 18 hodin. Stream bude přenášen z domovského studia ČNSO v pražské Hostivaři. Na programu budou tradiční české koledy, slavné melodie klasických autorů, jako byli Mozart nebo Bach, ale i modernější americké vánoční skladby Leroye Andersona a Irvinga Berlina. Sólistkou má být mezzosopranistka Ester Pavlů, spoluúčinkuje komorní sbor stipendistů programu MenART, který probíhá na základních uměleckých školách. Dirigovat bude Jan Chalupecký.

 

130

 

„V posledních pěti letech pro nás bylo setkávání v Rudolfinu při vánočním koncertu krásnou a milou tradicí. Letošní rok však tradicím, setkávání a hudbě příliš nepřeje. O to důležitější pro nás je, aby série vánočních koncertů nebyla násilně přetnuta, ale naopak zachována, byť v poněkud pozměněné podobě. Z tohoto důvodu jsme vánoční koncert přesunuli do virtuálního prostoru, kde může nadělit radost ještě většímu počtu diváků,“ uvádí předseda správní rady Českého národního symfonického orchestru a společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, Petr Michal. Koncert se zařadí mezi další online aktivity tuzemských institucí a umělců, které jsou v nepříznivé době pandemie koronaviru veřejnosti dostupné a aspoň částečně nahrazují absenci tradičních adventních koncertů.

 

131

 

„Díky tomu, že při nás kancelář stojí i v těchto dobách, můžeme částečně obnovit náš vánoční program v jiné podobě a představit tak schopnosti a žánrovou šíři, které náš orchestr dlouhodobě dokazuje. I proto uslyšíme vedle klasiků také moderní aranžmá a s nimi nevyhnutelně dorazí kromě Ježíška i Santa Claus,“ zve ke sledování streamu, který po odvysílání na webu zůstane i nadále, Jan Hasenöhrl, trumpetista a ředitel Českého národního symfonického orchestru.

 

132

 

Foto: Archiv ČNSO

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.