čtvrtek, 01 duben 2021 07:43

Pěvecká soutěž Lípa Cantantes bude online

Autor:

Letošní, osmý ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes se v reakci na přetrvávající epidemickou situaci a přijatá restriktivní opatření uskuteční online. Pořadateli jsou Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa. Zúčastnit se může mládež z Libereckého a Ústeckého kraje ve věku 7–25 let, která se věnuje klasickému sólovému zpěvu na základních uměleckých školách. Ta bude moci poměřit své pěvecké schopnosti a dovednosti formou soutěžních videí, která posoudí odborná porota. Její předsedkyní stejně jako ve všech uplynulých ročnících bude vedoucí pěveckého oddělení na pražské Akademii múzických umění, profesorka Magdaléna Hajóssyová. Přihlášky jsou otevřené do konce dubna. Vyhlášení vítězů společně s online koncertem se uskuteční 21. května na YouTube kanálu ZUŠ Česká Lípa.

 

9596

 

„Smyslem soutěže je podpořit zájem dětí a mladých lidí o klasický zpěv, interpretaci písní českých i světových autorů a vytvořit příležitostí pro talentované žáky k porovnání jejich dovedností a získání prvních koncertních zkušeností,“ uvádějí pořadatelé s tím, že i v situaci, kdy není možné se běžně setkávat, neprobíhá standardní denní výuka a není možné ani pořádat veřejné koncerty, MHF Lípa Musica a ZUŠ Česká Lípa přistoupily k možnosti uspořádat pěveckou soutěž aspoň v online formě a přispět tak přes komplikovanost doby k udržení motivace dětí a mladistvých v jejich dalším hudebním vzdělávání a rozvoji.

 

12998435

 

Vyhlašovatelé soutěže oznamují, že Lípa Cantantes se v letošním roce s ohledem na pandemickou situaci uskuteční pouze v sólovém zpěvu, a to v pěti kategoriích dle věkového rozdělní od 7 do 25 let. Soutěžní repertoár tvoří lidové písně, umělé písně a árie s klavírním či jiným instrumentálním doprovodem, nelze zařadit písně populární. Soutěžní videa v maximální délce sedmi minut a FullHD kvalitě je možné až do 30. dubna nahrát na webové stránky ZUŠ Česká Lípa.

„Porota, ve které mimo jiné zasedne tradičně i sopranistka Anna Hlavenková, členka souboru Musica Bohemica, Verba Chordis, pedagožka na konzervatoři v Teplicích, a Martin Prokeš – ředitel MHF Lípa Musica, profesionální pěvec, člen pěveckého dua Kchun a bývalý člen souboru Schola Gregoriana Pragensis, kde dodnes působí jako host, posoudí zaslané ukázky a ve všech kategoriích udělí první tři ceny,“ uvádějí organizátoři a upřesňují, že Mezinárodní festival Lípa Musica věnuje do soutěže finanční částku 6 500 Kč, která bude rozdělena mezi vítěze, a poukaz v hodnotě 500 Kč na odběr vstupenek na MHF Lípa Musica 2021. Porotci dále udělí Cenu ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně a Cenu starostky města Česká Lípa pro absolutního vítěze.

 

12671858

 

Tradiční koncert laureátů coby slavnostní vyhlášení vítězů po ukončení soutěže bude letos také pouze online a bude sestaven z vítězných videí. Veřejnost jej bude moci sledovat 21. května od 18 hodin na YouTube kanálu ZUŠ Česká Lípa.

Podrobné informace včetně přihlášek a přehledu vyhlášených kategorií jsou k dispozici na www.zuscl.cz a www.lipamusica.cz.

 

166421774

 

Foto: archiv MHF Lípa Musica

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.