čtvrtek, 01 duben 2021 10:30

PKF – Prague Philharmonia na Velký pátek s Mendelssohnem a Křenkem online

Autor:

Orchestr PKF – Prague Philharmonia pokračuje v online publikování orchestrálních koncertů. Zítra v 19 hodin zveřejní část programu, který byl původně plánován jako pátý večer orchestrální abonentní řady minulé sezóny, a sice na svém YouTube kanále a na Facebooku. Natáčelo se opět v prostoru Jatka78 v pražských Holešovicích a pod taktovkou Jana Kučery zazněla díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Ernsta Křenka. Sólových partů se ujali houslista Jan Fišer, violista Stanislav Svoboda a violoncellista Lukáš Pospíšil.

 

102

 

„Přesun do online světa přitom nebyl zdaleka jedinou změnou, kterou koncert ABO A5 prošel. Z dramaturgie byla vypuštěna skladba V podvečer Zdeňka Fibicha. Při jejím početném obsazení by bylo jen těžko možné dodržovat všechna nutná hygienická opatření. Ke změně došlo i u dirigentského pultu,“ uvádí PKF a vysvětluje, že z důvodu vládních restrikcí nemohl ze Švýcarska přijet americký dirigent John Fiore. Této úlohy se však ujal náš dirigent Jan Kučera a nastudoval s orchestrem výrazově rozmanitý, poutavý a neoposlouchaný program.

Dramaturgie vysvětluje, že Mendelssohna a Křenka nespojuje náhodou: „Hlavním tématem sezóny 2019–2020 orchestru PKF – Prague Philharmonia jsou vzájemné vlivy politiky a hudby. Prostor dostali mnozí autoři, kteří byli z ideologických důvodů dlouhá léta upozaďováni. Hudbu Mendelssohna nacisté z pódií systematicky vyháněli. Novátorství Křenka nacističtí velitelé označili dokonce za zvrhlé.“

 

101

 

První symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho je dílo velmi zralé, avšak jeho sugestivní, bouřlivá energie napovídá, že se jedná o práci skutečně mladého autora – Mendelssohnovi bylo v době dokončení této symfonie pouze patnáct let. „Těžištěm dramaturgie celého koncertu je Concerto grosso Ernsta Křenka. Skladba byla inspirovaná hudbou starších mistrů a jednou ze zásadních barokních forem. Upoutá nevšední výrazovostí, propracovanou výstavbou i zajímavými harmoniemi,“ seznamuje s Křenkovým dílem PKF – Prague Philharmonia. Sólových partů se ujali koncertní mistři a první hráči tělesa – houslista Jan Fišer, violista Stanislav Svoboda a violoncellista Lukáš Pospíšil.

„Zahrát si Křenkovo Concerto grosso bylo pro nás příjemným zpestřením. Tato neoklasicistní skladba, s celkem netypickým sólovým obsazením (housle, viola, violoncello) má spoustu výrazových poloh a spolupráce s dirigentem Janem Kučerou, který je zároveň skvělým skladatelem, byla velice příjemná a inspirativní,“ svěřuje se koncertní mistr Jan Fišer.

 

104

 

Foto: Archiv PKF – Prague Philharmonia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.