středa, 21 duben 2021 10:54

Českolipský komorní cyklus zahájí zítra Poctou fagotu online

Autor:

Českolipský komorní cyklus, který se koná už počtvrté, bude v důsledku přetrvávajících protiepidemických opatření zahájen online. Zítřejší koncert, ve kterém se představí mladý fagotista Ondřej Šindelář se svým souborem Opus Elocutio, se uskuteční bez přítomnosti diváků, a sice před kamerami, a bude volně zpřístupněn od 19 hodin na YouTube kanálu a webových stránkách cyklu. Lze však poslat dobrovolný příspěvek.

 

102

 

„Spolek ARBOR má za cíl kultivovat prostředí, ve kterém působí, přispívat k duchovnímu rozvoji v kultuře a rozvíjet okrajové nekomerční žánry. Proto jsme se rozhodli, že po dobu, kdy se nemůžeme setkávat, nebudeme za online přenosy požadovat vstupné a otevřeme je všem zájemcům zdarma na platformě dobrovolného příspěvku. Ihned jak bude možné koncerty pořádat, vrátí se koncerty do režimu placených s možností předprodeje,“ říká předseda pořádajícího spolku ARBOR Martin Prokeš a doplňuje: „Solidarita, kterou v této těžké době zaznamenáváme v souvislosti s nepožadováním navrácení vstupného, nás nesmírně naplňuje a jsme za ni vděční. Děkujeme. V případě zájmu o podporu našich aktivit, je možné věnovat spolku jednorázově libovolnou částku nebo formou dlouhodobější podpory vstoupit do našeho dárcovského programu.“

Jak pořadatelé uvádějí, Pocta fagotu – v jeho klasicistní podobě, je program věnovaný dvěma neprávem opomíjeným skladatelským osobnostem, které pojí podobný osud, Františku Vincenci Kramářovi a Florianu Leopoldu Gassmannovi. Oba čeští rodáci dosáhli největších úspěchů ve Vídni, kde shodně působili jako nejvyšší dvorní kapelníci a skladatelé v císařských službách. Jejich, svého času velmi populární a uznávaná tvorba jiskří nápaditostí, vtipem, živostí nad hlubokou uměleckou erudicí, která v sobě snoubí prvky vrcholného klasicismu s prvními nádechy romantismu.

 

201

 

„Přidáme-li umělecké mistrovství fagotisty České filharmonie a člena úspěšného Belfiata Quintetu, Ondřeje Šindeláře, které předvede na unikátní fagot vyrobený kolem roku 1810 ve Vídni, zahajovací koncert komorního cyklu nabídne mimořádný hudební zážitek,“ sdělují pořadatelé s tím, že koncertem provede a posluchače do tajů a historických souvislostí zvoleného repertoáru zasvětí hudební publicista Pavel Ryjáček, který formou rozhovoru zprostředkuje také nevšední setkání s hlavním interpretem večera.

 

Foto: Adela Havelka

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.