čtvrtek, 06 květen 2021 10:47

Horn Fest Praha a historie hry na lesní roh v Čechách od zítřka

Autor:

Hudební festival Horn Fest Praha se bude letos konat podruhé, a to především v online prostoru. Vzhledem ke stále platným omezením kulturních akcí museli pořadatelé původní plány oslav 340. výročí lesního rohu v Čechách značně zredukovat. Přesto si budou moci posluchači vychutnat tři programově pestré koncerty vedené dirigentem a hornistou Radkem Baborákem. Současně s přípravou hudebních vystoupení je pro mladé talentované umělce naplánována i výuka Akademie Horn Fest Praha. Vedle Baboráka povedou lekce přední čeští hornisté Kateřina Javůrková a Petr Hernych. Festival začne zítra a potrvá do neděle 9. května.

 

102

 

Horn Fest Praha založil společně se svými kolegy Radek Baborák v minulém roce. Kvůli koronavirové pandemii jako jedni z prvních využili moderních technologií a festival uspořádali alespoň prostřednictvím internetu. Podobné to bude i letos.

„Před tři sta čtyřiceti lety přivezli lovčí hraběte Šporka z Francie do českých zemí první lesní rohy a začali vyučovat umění hry na tyto majestátní nástroje. Od té doby se v našich luzích a hájích ozývá jejich jedinečný zvuk. Tato tradice trvá do dnešních dnů. Můžeme být právem hrdi, na plejádu skvělých hráčů-hornistů, kteří nás proslavili v kulturním světě napříč staletími. V dnešních dnech, v konkurenci mnoha lehce přístupných volnočasových aktivit, se jeví jako nezbytné tento druh umění podporovat a iniciovat povědomí o tomto fenoménu,“ uvádí Radek Baborák.

 

101

 

Festival nabídne posluchačům celkem tři koncerty. První, ve spolupráci s violoncellistou Markem Štrynclem a seskupením Musica Florea, bude zaměřen na starou hudbu a zvuk přirozeného lesního rohu. Zazní skladby Georga Philippa Telemanna, Jean-Françoise Dandrieu, Christiana Petzolda a François-Josepha Fétise.

„Následovat bude velkolepá oslava Českého hornového sboru společně s mistrovským varhaníkem Alešem Bártou z prostor kostela sv. Anežky České na Spořilově. Mj. zazní i světová premiéra skladby od Nikol Bókové – Heart of Gold napsaná právě pro tuto příležitost,“ zvou ke sledování pořadatelé s tím, že festival uzavře koncert s názvem Crossover Horn, kde se představí Baborak Ensemble v odlehčenějších a modernějších žánrech.

Vedle koncertů dojde i na výuku, která je podle Radka Baboráka dalším důležitým pilířem v udržitelnosti vysoké úrovně české hornové hry: „Proto jsem s kolegy založil Horn Fest Praha, který má dvě hlavní linie činnosti. První je edukativní a druhá koncertní. Tento rok, ve spolupráci s Gymnáziem a Hudební školou hl. m. Prahy, uskutečníme kurzy a tři koncerty, k jejichž sledování online zvu všechny milovníky hudby a přátele lesního rohu. Doufám, že následující ročníky festivalu se uskuteční s publikem a že nám naši podporovatelé zůstanou věrni a třeba se připojí další, které naše snaha osloví.“

 

100

 

Radek Baborák chce svou činností upozornit také na komplikovanost dnešní doby a odhalit dopady, kterým by mohlo pole klasické české hudby v brzké době čelit. „Zájem o klasickou hudbu je na ústupu a citelnou ránu mu zasazuje i pandemie covidu. Úsilí, trpělivost a čas, který je potřeba věnovat studiu hry na hudební nástroje, je v porovnání s rychlostí moderních technologií enormní. Pokud my, hornisté a pedagogové, nebudeme aktivní, může se stát, že za pár let nebudeme schopni sestavit kvalitní skupiny lesních rohů do našich orchestrů. V tomto je tradice zavazující a nutí nás jednat,“ uzavírá hornista.

Veškeré podrobnosti ohledně přenosu koncertů se posluchači dozví z webových stránek www.hornfestpraha.cz a na facebookovém profilu festivalu.

 

Foto: archiv festivalu, Lucie Čermáková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.