pondělí, 10 květen 2021 16:06

Czech Accordion OnLine Competition poprvé

Autor:

Ve dnech 1.–10. května pořádalo Tvůrčí centrum Ostrava (TCO) první mezinárodní online soutěž s názvem Czech Accordion OnLine Competition 2021. Do soutěže se přihlásilo přes dvě stě špičkových sólistů ze sedmnácti zemí světa, například z Brazílie, Litvy, Lotyšska, Ruska, Portugalska, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska a dalších. Ti soutěžili v šesti věkových kategoriích. Odborná porota složená ze světově uznávaných akordeonistů hodnotila zaslané nahrávky účastníků soutěže také v podobě online konferencí. Dnes v 18:00 budou pořadatelé vysílat záznam vyhlášení výsledků soutěže Award Ceremony na YouTube kanálu soutěže a na stránkách www.hudebnisoucasnost.cz.

 

IosifPurits032

 

Pro natočení soutěžního videa organizátoři vytvořili přesná pravidla, aby kvalita videonahrávek byla co nejvyšší. V podmínkách soutěže bylo zařazení především originální a soudobé tvorby pro akordeon a některé kategorie měly i povinné skladby napsané na objednávku soutěže. Jednalo se o skladby českých skladatelů Jiřího LukešeToccatinu, určenou pro Junior kategorii, a skladbu Jana Meisla Capriccio č. 1, kterou autor napsal pro nejvyšší a nejnáročnější soutěžní katogorii Seniorů. „Obě skladby byly napsány v duchu moderních skladatelských postupů i technik a jejich zvládnutí si vyžaduje vysokou technickou i hudební vyzrálost interpreta. Autoři skladeb usedli taky do mezinárodní poroty a navrhli speciální ocenění za interpretaci těchto skladeb,“ uvádí ředitelka soutěže Marcela Kysová-Halmová, která současně působí v čele spolku TCO, který organizuje v Ostravě už sedmačtyřicet let festival soudobé hudby Hudební současnost a tvoří platformu pro soudobé české, a především ostravské skladatele.

 

DSC9080

 

Složení poroty bylo sedmičlenné a předsedy poroty byli Gorka Hermosa ze Španělska, Herbert Scheibenreif z Rakouska, Zoran Rakić ze Srbska a Raimondas Sviackevičius z Litvy. V kategorii zábavní a virtuózní hudby byl jedním z porotců Fernando Ávila z Brazílie nebo také ruský bajanista Iosif Purits. Nejvíce účastníků se přihlásilo do dětských kategorií. Kategorie Children I. měla například 65 účastníků a Children II. 56 hráčů. Výkony hodnotili i významní a úspěšní pedagogové světových uměleckých škol – Jaromír Zámečník, Oto Mello, Janka Halačová a Dariusz Kownacki.

Výkony všech soutěžících byly na velmi vysoké interpretační úrovni i přesto, že soutěžní programy byly připravovány v době distanční výuky, která pro výuku akordeonu není úplně optimální. Soutěže se zúčastnilo mnoho hráčů a studentů hudebních akademií z Polska – Akademia muzyczna Katowice, Gdańsk. Jejich akordeonová škola je považována v celosvětovém měřítku za jednu z nejlepších. „Potěšujícím faktem pro českou akordeonovou scénu je, že i čeští účastníci dosáhli mimořádných výsledků v tak náročné světové konkurenci, a dokonce se mnoho z nich umístilo na předních laureátských příčkách – Markéta Laštovičková, Viktor Stocker či Sofie Mlejnková a další. Soutěž navázala partnerskou spolupráci se světovou asociací a soutěží CMA, kterou vede světově uznávaný akordeonista Frederic Deschamps a která minulý rok slavila sedmdesát let své existence,“ doplňuje Marcela Kysová-Halmová.

 

viii-paksi-harmonika-fesztival-orosz-zoltan-es-baratai-oromzene-c-eloadasa-original-95894

 

Dalšími partnery soutěže jsou Český rozhlas Ostrava, Združenie akordeonistov Slovenska, Akordeonové sdružení Čech, Moravy a Slezska, Nadace OSA, Nadace Život umělce a Janáčkova konzervatoř Ostrava, ze které bude dnes v 18:00 vysílán záznam vyhlášení výsledků soutěže Award Ceremony na YouTube kanálu soutěže a na stránkách www.hudebnisoucasnost.cz. To uzavře úspěšný první ročník mezinárodní akordeonové online soutěže pořádané v České republice.

 

Foto: Archiv soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.