neděle, 06 červen 2021 10:56

Jednadvacáté Barokní podvečery souboru Collegium Marianum začínají

Autor:

Cyklus souboru Collegium Marianum s názvem Barokní podvečery se koná už po jednadvacáté. Letošní dramaturgie je zaměřena na dvě neoddělitelné složky života charakteristické nejen pro dobu barokní – světské veselí a duchovní niternost. „Oběma rovinám jsou věnovány vždy tři koncertní programy, které se vzájemně proplétají a představí posluchačům širokou škálu repertoáru autorů z různých evropských oblastí, a to od všeobecně známých a ceněných autorů až po pro české publikum takřka neznámé skladatele, kteří si zaslouží své místo na koncertních pódiích,“ zvou na koncerty pořadatelé. První dva koncerty jarní řady se uskuteční už 16. a 28. června.

 

700

 

Collegium Marianum uvádí, že Slavné ženy starověku, jejichž životy provázely vypjaté události, se staly inspirací mnoha generacím skladatelů. Koncert v překrásném prostředí Ledeburské zahrady nabídne posluchačům ve středu 16. června od 20 hodin virtuózní skladby mistrů barokní hudby, kteří jsou sice všeobecně známí, přesto jejich rozsáhlá tvorba skrývá mnohá zákoutí méně hraných děl, která potěší i ty největší labužníky. „V programu zazní instrumentální skladby Georga Friedricha Händela a jeho dlouholetého přítele Georga Philippa Telemanna, kteří se oba ve své tvorbě nechali inspirovat italskou virtuozitou a francouzskou grácií. Program rozšíří také tvorba Antonia Caldary a Antonia Vivaldiho, kteří svoji Itálií prosluněnou hudbu přinesli do střední Evropy,“ dodává soubor s tím, že koncert, který se uskuteční v pondělí 28. června od 19:30 hodin v Letním refektáři Strahovského kláštera, připravil posluchačům výlet do Francie 18. století. V ní se nejen šlechta ráda bavila pastýřskými radovánkami a za tím účelem ožívaly lidové tance a popěvky a ke slovu se dostávaly i hudební nástroje jako dudy a niněra. „Pastýřskou tematiku nalezneme u mnoha autorů napříč dlouhým 18. stoletím, od děl v přímé inspiraci k tvorbě mistra Lullyho až po galantní radovánky z pera Michela Corretta. Všudypřítomný elegantní francouzský dvorský tanec, který ovlivnil formu instrumentálních kusů, se přemění ve virtuózní koncertantní skladby, aby náš výlet zakončil lehkými variacemi na populární melodie. Nechte se unést do rokokové a galantní Francie a užijte si lehkou zábavu, již lehce zahrají jen opravdoví mistři,“ doplňuje svou pozvánku na nadcházející dva koncerty soubor Collegium Marianum.

 

701

 

Tereziánský sál Břevnovského kláštera bude v neděli 12. září od 19:30 hodin místem třetího koncertu jarní řady Barokních podvečerů. „Koncert v Tereziánském sále Břevnovského kláštera se ponese ve virtuózním duchu plném italského temperamentu. Italská barokní hudba ovlivnila zbytek Evropy a výrazně se projevila i ve středoevropském prostoru, hned dva z autorů na programu, Antonio Vivaldi a Giuseppe Tartini, dokonce osobně navštívili Prahu. V mistrném podání Jiřího Bárty a souboru Collegium Marianum zazní komorní a koncertantní tvorba italských či v Itálii působících autorů pozdního baroka, v jejichž tvorbě se již odráží další hudební vývoj směrem ke klasicismu,“ dodávají pořadatelé.

 

702

 

Foto: Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.