úterý, 08 červen 2021 13:51

Filharmonie Hradec Králové zve na další koncertní sezónu

Autor:

Filharmonie Hradec Králové využila dobu, kdy nemohla hrát pro obecenstvo ve svém sále, naplno. Například koncertem vysílaným v hlavním čase na ČT art, natáčením pro nové album kapely Lucie, vzdělávacími a osvětovými minikoncerty volně dostupnými na YouTube či nahrávacími projekty. Na pozadí těchto aktivit však probíhala také příprava příští, 44. sezóny. „Některé neodehrané koncerty z té minulé jsou opět zařazeny, jiné budou uvedeny nově. Vznikla tak opět pestrá hudební paleta, kterou královéhradecká Filharmonie nabízí svým posluchačům. V těchto dnech je spuštěn prodej předplatného,“ informuje těleso.

 

500

 

„Ani v době přísných opatření naše Filharmonie nezahálela, právě naopak – v době, kdy jsme nemohli koncertovat pro posluchače v našem sále, jsme hledali a nacházeli jiné smysluplné projekty. Podařilo se nám například vyjednat natočení a odvysílání koncertu Záhořovo lože na programu ČT art České televize, nahrát orchestrální party k chystanému albu a turné s kapelou Lucie nebo nahrát s dirigentem a moderátorem Lukášem Hurníkem tzv. videominutové vzdělávací koncerty bernsteinovského typu, které jsou k volnému přehrání na platformě YouTube,“ říká ředitel hradecké Filharmonie Václav Derner s tím, že v pevné víře a naději v lepší časy tým připravoval příští sezónu, vydal programovou brožuru a nyní orchestr nabízí abonmá v předprodeji.

 

501

 

Přichystaná koncertní nabídka má být opět rozmanitá: Z uváděných titulů se posluchači Filharmonie mohou těšit mimo jiné na klavírní koncerty Chopina, Schumanna a Rachmaninova, Houslový koncert Beethovena, Čajkovského Patetickou, Mahlerovu Čtvrtou, Dvořákovu Novosvětskou, Sukovu Pohádku, Debussyho Moře, Straussova Zarathustru, uvedení oratorií, kantát, recitálů, premiér dalších hudebních děl a událostí.

Kromě skladatelů a jejich opusů je ale sezóna ve Filharmonii také o setkávání s hudebními osobnostmi. „V té nadcházející se posluchači setkají se sopranistkou Simonou Šaturovou, tenoristou Pavlem Černochem a mnoha dalšími pěveckými sólisty, s virtuózními hráči, klavíristou Ivanem Klánským, cembalistkou Barbarou Marií Willi, houslistou Ivanem Ženatým, varhaníkem Jaroslavem Tůmou, cellistou Jiřím Bártou a dalšími vynikajícími interprety,“ uvádí dramaturgie a dodává, že na pozici šéfdirigenta královéhradecké Filharmonie nadále působí švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder. Za dirigentským pultem se dále objeví například Petr Altrichter, Leoš Svárovský, Andreas Sebastian Weiser nebo Tomáš Brauner.

 

503

 

Filharmonie Hradec Králové také tradičně spolupracuje s jinými hudebními tělesy, v příští sezóně kupříkladu s Janáčkovou filharmonií, filharmonickými sbory z Prahy a Brna nebo královéhradeckým Jitrem.

Festival soudobé světové hudby Hudební fórum Hradec Králové se letos uskuteční v první polovině listopadu a ve svém sedmnáctém ročníku nabídne publiku, stejně jako loni, tři koncerty reprezentující současnou orchestrální tvorbu. Většina skladeb zazní v české premiéře. Jedna ze zařazených skladeb získala Pulitzerovu cenu, jedna byla mezi nominovanými a zároveň získala cenu Grammy. „Pozvání k vystoupení na festivalu přijal opět Colin Currie, světová celebrita mezi hráči na bicí nástroje, který měl vystoupit už na loňském (kvůli covidu zrušeném) ročníku. Dále vystoupí také německá klasická houslistka Carolin Widmann, a to v koncertu, který přímo pro ni napsal její bratr Jörg Widmann. Koncerty festivalu každoročně přenáší Český rozhlas Vltava a pro návštěvníky v sále FHK bude zvuková složka tradičně doplněna světelným a výtvarným designem, videoprojekcemi a nonverbálními scénickými prvky,“ zve na festival Filharmonie Hradec Králové.

 

504

 

Foto: Tereza Fabiánková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.