čtvrtek, 10 červen 2021 11:15

Rozhlasoví symfonikové v 95. sezoně od Suka, Brahmse, Wagnera a Stravinského po jazz

Autor:

Čtyřiadvacet koncertů chystá pro svou 95. sezónu Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Od září 2021 do června 2022 vystoupí těleso čtrnáctkrát v klasickém cyklu ve Dvořákově síni Rudolfina, jeho členové se pětkrát budou podílet na komorních koncertech v Anežském klášteře a pětkrát se k tomu ještě objeví na hranicích žánrů v cyklu Nové horizonty, a to zejména ve Foru Karlín a v sále DOX a pak s americkým jazzovým pianistou Bradem Mehldauem v Rudolfinu.

 

SORVojtch-Brtnick-2

 

Jde o čtvrtou a poslední sezónu Alexandera Liebreicha ve funkci šéfdirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Otevře ji podle zveřejněných plánů 1. října Dvořákovou, Čajkovského a Stravinského hudbou a uzavře ji pak 13. června 2022 Straussovou Alpskou symfonií, Sukovou Pragou a Concertem funebre Karla Amadea Hartmanna. „Národní rozhlasový orchestr musí být podporován i státem a městem, nesmí být závislý ve svém rozpočtu jen na vybíraných rozhlasových poplatcích,“ předestřel Liebreich svou představu na středeční tiskové konferenci, když hovořil o trvajícím finančním podhodnocení tělesa. Orchestr veřejnoprávního rozhlasu podle něj musí být předním aktérem české kultury.

 

SORLiebreichPetrHornik

 

Alexander Liebreich se za rok stane šéfem orchestru ve Valencii, ale do Prahy se má jako host vracet. V nadcházející sezoně bude dirigovat mimo jiné Stravinského Žalmovou symfonii, Brahmsovo Německé rekviem nebo hudbu Witolda Lutosławského, Clauda Debussyho a Kaleviho Aho a v koncertní podobě první dějství Wagnerovy Valkýry. Už v říjnu se u orchestru objeví mladý dirigent Petr Popelka, který pak Liebreicha za rok ve funkci vystřídá. Dirigovat budou rozhlasové symfoniky v příštích měsících také Marek Šedivý, mimo jiné v Lisztově Faustovské symfonii, Jan Kučera, který nabídne hudbu Oskara Nedbala, Ion Marin s poctou valčíku, Kirill Karabits s ukrajinskou hudbou nebo novozélandská umělkyně Holly Mathieson s programem dotýkajícím se pohádek.

 

180

 

Rezidenční umělkyní sezony bude klavíristka Gabriela Montero, mezi hostujícími sólisty jsou houslisté Leila Josefowicz a Sergej Chačatrjan, violoncellista Alban Gerhardt a klarinetista Kari Kriikku. Velký prostor dostane také harfa francouzského virtuosa Xaviera de Maistre a umění jednoho z nejlepších světových hráčů na bicí nástroje Alexeje Gerassimeze.

 

JosefowiczLeilaChris-Lee

 

Ve světových premiérách plánuje orchestr uvést skladby Ondřeje Štochla, Zbyňka Matějů a Jany Vörösové. Do prostoru mezi žánry se SOČR vydá s americkým klavíristou Bradem Mehldauem, ikonou současného jazzu, a v muzikálovém projektu basbarytonisty Adama Plachetky. Vystoupí také v živé interakci s baletními filmy a bude se podílet na projektu Jazz Poetry a na společném koncertě se světovými i tuzemskými jazzmany.

V Anežském klášteře se vedle několika hráčů SOČR nebo Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu představí s podporou dirigenta Roberta Kružíka rovněž mladí laureáti soutěže Concertino Praga, houslista Daniel Matejča a ruský klavírista Vsevolod Zavidov.

 

141

 

Přenosy a záznamy koncertů budou jako každý rok nabízet Český rozhlas Vltava a Český rozhlas D-dur. Dalšími kanály šíření audio záznamů rozhlasových symfoniků jsou audioportál mujRozhlas nebo YouTube kanál Koncerty Českého rozhlasu, případně platforma HbbTV v chytrých televizích.

 

SORKhalil-Baalbaki

 

Foto: Martin Lisa, Tomáš Vodňanský, Chris Lee, Khalil Baalbaki, vojtěch Brtnický, Petr Horník

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.