pondělí, 21 červen 2021 08:06

MHF Lípa Musica s filmovou hudbou v letním kině v Novém Boru

Autor:

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica naplánoval po pandemické pauze na středu 23. června závěrečný koncert loňského devatenáctého ročníku. Projekt s názvem Hudba stříbrného plátna byl tedy přeložen až na samotný začátek léta. Změna termínu navíc umožnila zasadit tento koncert, na jehož programu bude výhradně filmová hudba v symfonickém provedení, do prostor Letního kina v Horových sadech v Novém Boru. Od 19 hodin se tam představí Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou dirigenta a klavíristy Jana Kučery.

 

2002

 

Festival uvádí, že novoborský večer nabídne, mimo jiné, setkání s hudbou Petra Hapky, Petra Skoumala, Ondřeje Gregora Brzobohatého či Johna Williamse. Zazní ale i autorské aranže z předválečných či muzikálových filmů, které připravil Jan Kučera. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na známé melodie z pohádek Pyšná princezna, Anděl Páně či Panna a netvor nebo z prvorepublikových komedií C. a k. polní maršálek či Přednosta stanice. Na programu budou i hity z populárních muzikálů Starci na chmelu nebo Limonádový Joe či melodie ze zahraničních trháků jako Harry Potter nebo Piráti z Karibiku.

„Mám rád filmy, a speciálně ty české. Ve většině z nich zní skvělá hudba, kterou někdy vnímáme možná trochu nespravedlivě jen jako kulisu k příběhu. Mnohokrát ovšem nejsou k dispozici notové materiály, buď se noty ztratily, nebo se po natočení ve studiu hned někam vyhodily. Naštěstí ta hudba ve filmech stále zní a dá se velice dobře rekonstruovat či nově zaranžovat. Proto jsem udělal již několik takových symfonických filmových suit, ve kterých se snažím tyto klenoty představit publiku koncertně. Lidé ty melodie důvěrně znají, ale často třeba nevědí, kdo je napsal. Proto chci ta velká skladatelská jména české filmové hudby, jako jsou Zdeněk Liška, Luboš Fišer či Petr Hapka, stále připomínat,“ říká ke svému vztahu k filmové hudbě a zároveň zve na koncert Jan Kučera.

 

Foto: Youtube

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.