pondělí, 28 červen 2021 08:00

Hana Blažíková zítra s triem Romanovská Tichý Hrubý a bubeníkem Klausem Kugelem

Autor:

V úterý 29. června se v pražském kostele svatého Vavřince od 19:30 hodin uskuteční netradiční večer. Improvizační trio Romanovská Tichý Hrubý si k hudební spolupráci pozvalo sopranistku Hanu Blažíkovou a německého bubeníka Klause Kugela. Součástí koncertu bude i křest nového CD tria RTH s názvem Jsem navždy jedním z nás. Koncert pořádá mezinárodní festival Prague Music Performance.

 

101

 

„Stará hudba v novém hávu? Nová hudba ve starém? Něco úplně jiného? Na tyto otázky odpoví nečekané spojení sopranistky Hany Blažíkové, bubeníka Klause Kugela a improvizačního tria Romanovská Tichý Hrubý,“ zve na koncert trio RTH a dodává, že kromě volné improvizace se posluchači mohou těšit na improvizace na témata starých písní Xicochi conetzintle Gaspara Fernandese (1566–1629), Triste plaisir et douloureuse joye Gillese Binchoise (1400–1460), Rosa das rosas ze sbírky písní Cantigas de Santa Maria z druhé poloviny 13. století či tradiční japonskou píseň Gion Kouta, obvykle hranou a tančenou kjótskými gejšami.

„Německý bubeník a perkusista Klaus Kugel patří k nejlepším evropským bubeníkům. Vystudoval School of Jazz v Mnichově. Spolupracuje s významnými osobnostmi napříč žánry – Petras Vyšniauskas, Kenny Wheeler, Vyacheslav Ganelin, Bobo Stenson, Glen Moore, Steve Swell, Sabir Mateen, Robert Dick, Peter Evans, Michel Pilz, Theo Jörgensmann. Vystupoval na jazzových festivalech v Evropě, Spojených státech, Kanadě, Izraeli a Japonsku. Klaus Kugel kromě tradiční jazzové soupravy využívá perkuse z různých koutů světa, ale také různá železa, dřeva a podobně,“ představuje svého zahraničního hosta trio.

 

103

 

Pořadatelé uvádějí, že trio Romanovská Tichý Hrubý se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni jistě má soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na niž Anna kromě houslí hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy položilo studium jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, ve svém multižánrovém přístupu k hudbě přiznává i kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Klarinetista Michal Hrubý a jeho punkově folklorní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

 

102

 

Foto: Marek Bouda, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.