pondělí, 02 srpen 2021 10:40

Ve čtvrtek začne 26. svatojakubské Audite Organum. Zahájí ho Samuel Liégeon

Autor:

Šestadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu v pražské bazilice svatého Jakuba se bude konat ve dnech 5. srpna až 23. září, každý čtvrtek vždy od 19 hodin. Svatojakubské varhany postupně rozeznějí umělci Samuel Liégeon z Francie, tuzemští Karel Martínek a Petra Kujalová, dále ředitelka festivalu a titulární varhanice tohoto kostela Irena Chřibková, v dalších týdnech pak Christian-Markus Raiser z Německa, Čech Aleš Nosek, Leylie Yekta z Ázerbájdžánu spolu s Nilsem Larssonem ze Švédska a závěr bude patřit Johannu Vexovi z Francie. Koncerty tradičně doplňuje a obohacuje videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně umělce při hře.

 

102

 

První čtvrteční koncert Samuela Liégeona s názvem Barvy Paříže přinese kromě jeho improvizací díla Johanna Sebastiana Bacha, Jeana-Pierra Leguaye, Jean Demessieuxové, Charlesa Tournemireho a Györgye Ligetiho.

Samuel Liégeon studoval varhany, klavír a komorní hru na konzervatoři v Besançonu. Na pařížské konzervatoři studoval skladbu a improvizaci na klavír a varhany u Thierryho Escaicha, Philippa Lefebvra a Jeana-Françoise Zygela a byl prvním studentem, který získal magisterský titul v improvizaci. Od roku 2009 je titulárním varhaníkem kostela Saint-Pierre de Chaillot v Paříži. Je laureátem mezinárodních soutěží ve Štrasburku (2008), Lipsku (2009), Haarlemu (2010), Münsteru (2011) a v Chartres (2012). Jako interpret se pravidelně objevuje po celé Evropě a Spojených státech. Samuel Liégeon byl jmenován „Mladým umělcem“ (2012–2013) v rezidenci katedrály-baziliky St. Louis v New Orleans. Od roku 2013 vyučuje na konzervatoři Pôle Sup'93 v Paříži-Aubervilliers. Kromě varhanní a klavírní hry a komponování se věnuje malování obrazů.

Karel Martínek vystoupí na festivalu 12. srpna. Koncert ponese název Pocta Marcelu Duprému a zazní na něm díla právě tohoto tvůrce, který zemřel před 50 lety. Kromě jeho skladeb dojde i na Martínkovy improvizace na počest skladatele, stejně tak jako na dílo Hommage a Marcel Dupré od Zsolta Gárdonyiho. A nebude vynechán ani Johann Sebastian Bach. O týden později, 19. srpna, nahradí původně pozvaného belgického varhaníka Johana Hermanse mladá brněnská umělkyně Petra Kujalová. Ta připravuje hudbu Johanna Sebastiana Bacha, Jehana Alaina, Jana Pieterszoona Sweelincka, Mikaela Tariverdieva a Louise Vierna.

 

Chribkova-1

 

V programu s názvem Tajemství víry vystoupí u sv. Jakuba 26. srpna Irena Chřibková. Přednese na velké varhany a vedle toho i na chórové varhany skladby Dietricha Buxtehudeho, Bernarda Storaceho, Jan Zwarta, Camilla Saint-Saënse, Gabriela Verschraegena a libanonsko-francouzského varhaníka a skladatele Naji Hakima.

S písní a beze slov – to je název dalšího varhanního večera festivalu, a sice 2. září. Pozvání přijal německý umělec Christian-Markus Raiser, regenschori evangelického kostela v Karlsruhe, který zahraje také na chórové i na velké varhany. Zazní hudba Girolama Frescobaldiho, Jana Pieterszoona Sweelincka, Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Christiana Heinricha Rincka, Julese Grisona, výběr z Mendelssohnových Písní beze slov v Raiserově úpravě a také varhaníkův žalm „….und nähme ich Flügel der Morgenröte“ („…i kdybych vzlétl na křídlech jitřní záře“). Český umělec Aleš Nosek 9. září přednese ve svém večeru s názvem Procházka staletími od západu k východu skladby Nicolase de Grigniho, Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Ludwiga Krebse, Ernsta Köhlera, Josefa Kličky a Georgije Alexandroviče Mušela. Varhaníci Leylie Yekta z Ázerbájdžánu spolu s Nilsem Larssonem ze Švédska dali svému koncertu název Setkání čtyř rukou a čtyř nohou. Společně 16. září zahrají díla Johanna Sebastiana Bacha, Adolfa Friedricha Hesseho, Georga Friedricha Händela, Gustava Merkela, Oskara Lindberga, Gabriely Gullin a Johna Ruttera. Řadu koncertů festivalu zakončí Johann Vexo z Francie, a to 23. září. Jeho program nese název Nepokořená Notre-Dame a zazní v něm hudba Bachova a Mozartova a vrcholem bude Widorova varhanní Symfonie č. 6 g moll, op. 42/2. 

 

101

 

Varhany v bazilice u svatého Jakuba jsou se svými čtyřmi manuály, jednadevadesáti znějícími rejstříky (hlasy) a osmi tisíci dvě stě sedmdesáti sedmi píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

 

Foto: Fb festivalu, Fb - Ken Thevenet

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.