pátek, 03 září 2021 11:30

Janáčkova filharmonie Ostrava vyráží na zahraniční turné

Autor:

Orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava se chystá na zahraniční turné. Během září se tak za doprovodu Kateřiny Kněžíkové vydá do polského Krakova a o pár dní později na třídenní turné do Pobaltí. Tam se představí s klavíristou Lukášem Vondráčkem a dirigentem Risto Joostem. V koncertních sálech v estonských městech Pärnu a Tallin a v Rēzekne v Lotyšsku zaznějí na třech koncertech díla Smetany, Bartóka nebo Dvořáka. Na další turné, tentokrát do německého Erlangenu, vyrazí JFO až po zahajovacím koncertě nové sezóny. Ta se v první půlce musí obejít bez šéfdirigenta Vasilije Sinajského, který se ze zdravotních důvodů vrátí do Ostravy od ledna 2022. V Krakově orchestr vystoupí zítra, v Estonsku 17. a 18. září a v Lotyšsku 19. září.

 

101

 

„S Vasilijem Sinajským jsme v kontaktu a přejeme mu brzké uzdravení. O to jde především. Tato neočekávaná situace nás mrzí, ale zvládli jsme ji vyřešit. O zachování kvality koncertů svědčí i domluvená spolupráce se světovými dirigenty – Domingem Hindoyanen, Andreyem Boreykem a Petrem Popelkou,“ říká ředitel JFO Jan Žemla. Orchestr v následující sezóně povedou i další dirigenti – Christian Arming, Lionel Bringuier nebo Gabriel Bebeselea.

Orchestr uvádí, že koncertní turné do Pobaltí se opírá o spolupráci s rezidenčním sólistou JFO, klavíristou Lukášem Vondráčkem, který s orchestrem už více než čtvrtstoletí vytváří nezaměnitelnou značku, za kterou stojí vysoká umělecká úroveň a propagace české hudby a českého interpretačního umění zejména v zahraničí. Odpovídá tomu i program všech tří koncertů, které spolu na turné odehrají. Zazní předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Devátá symfonie Antonína Dvořáka a Bartókův Třetí klavírní koncert. Koncerty bude řídit estonský dirigent Risto Joost, který s JFO vystupuje pravidelně.

 

100

 

Foto: Martin Kusyn Photography

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.