neděle, 12 září 2021 09:50

Pondělní vernisáž výstavy ke 180. výročí narození Antonína Dvořáka

Autor:

Antonín Dvořák a sláva – to je název výstavy, jejíž vernisáž se bude konat v pondělí 13. září od 18 hodin v Muzeu Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 20 na Praze 2. U této příležitosti zazní výběr ze skladatelových Cigánských melodií v podání sopranistky Elišky Gattringerové a klavíristy Ahmada Hedara. Výstava Antonín Dvořák a sláva představuje mnohá ocenění, která skladatel během života posbíral. Připomenuto je i poslední rozloučení se skladatelem, které se stalo celospolečenskou událostí.

 

302

 

„Po mnoha letech komponování v ústraní se zlomovým okamžikem ve Dvořákově kariéře stala premiéra hymnu Dědicové Bílé hory v roce 1873, kterým se ve svých 32 letech etabloval jako významný tvůrce české hudby. Dvořákův mimořádný hudební talent potvrdila také opakovaně získaná státní stipendia, která zlepšila jeho finanční situaci a umožnila mu intenzivněji se věnovat tvorbě. Jeho rostoucí popularita byla od té doby lemována úspěšnými premiérami jeho dalších děl, mnohými cenami a čestnými uznáními udílenými skladateli jako výraz hluboké úcty,“ uvádí muzeum a doplňuje, že mezi nejdůležitější patřil Řád železné koruny III. třídy udělený císařem Františkem Josefem I. v roce 1889, čestné doktoráty v Praze a Cambridgi z roku 1891, čestný odznak pro vědu a umění Literis et Artibus od císaře Františka Josefa I. z roku 1898 a udělení doživotního členství v Panské sněmovně vídeňské Říšské rady v roce 1901. Originál řádu železné koruny III. třídy a odznaku Literis et Artibus je možné vidět ve výstavě Slavní čeští skladatelé v Historické budově Národního muzea.

Pořadatelé výstavy zmiňují, že si návštěvníci můžou prohlédnout originály některých významných diplomů, věnců nebo pohárů, které Dvořákovi udělovaly české i zahraniční organizace. Vzpomenuto je také na poslední rozloučení se skladatelem, které proběhlo v Praze 5. května 1904. Vystavena je například série fotografií pohřebního průvodu a zcela výjimečně také Mařatkův posmrtný odlitek ruky skladatele pořízený v den Dvořákovy smrti. V souvislosti s Dvořákovou smrtí je možné si prohlédnout také originál krabičky na léky, které skladatel před smrtí užíval.

 

300

 

Foto: Fb  projektu Koncerty v Gröbeho vile, Národní muzeum

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.