sobota, 25 září 2021 11:01

Třetí ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala zanedlouho

Autor:

Třetí ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala se bude konat už příští týden na Pražské konzervatoři. I přes stále trvající zhoršené podmínky kvůli koronaviru se na soutěž přihlásily desítky mladých violistů. V porotě soutěže kromě Kristiny Fialové usednou další renomovaní violisté a pedagogové působící na mezinárodní úrovni – Tim Frederiksen, předseda poroty, Tatjana Masurenko, Jan Pěruška a Péter Bársony.

 

252

 

Organizátoři letos přijali na pětašedesát přihlášek od soutěžících z dvaadvaceti zemí světa. „Oproti předchozím ročníkům nám chybí soutěžící z Ruska, Ukrajiny či Asie z důvodu cestovních omezení a neuznávání některých druhů vakcín v EU. I tak máme ale velikou radost z vysokého čísla přihlášených v této pořád komplikované době,“ říká Kristina Fialová, violistka, ředitelka a zakladatelka soutěže.

Jak pořadatelé uvádějí, vítěz soutěže si odnese mimo jiné mistrovský smyčec od Luboše Odlase či novinku od firmy GEWA – tvarované violové pouzdro. Všichni laureáti se kromě finančních odměn mohou těšit na věcné ceny od společnosti Pirastro či na koncertní příležitosti. Mimořádná ocenění jsou určena také pro nejlepšího českého soutěžícího (cena ředitele Pražské konzervatoře), za nejlepší interpretaci Sonáty Bohuslava Martinů (pod záštitou Nadace Bohuslava Martinů) či za nejlepší provedení povinné skladby Oskara Nedbala.

 

251

 

Soutěž se koná mezi 30. zářím a 3. říjnem na Pražské konzervatoři. Recitálem ji symbolicky zahájí loňský držitel druhé ceny, francouzský violista Sào Soulez Larivière, v doprovodu bulharské klavíristky Lili Bogdanové. Soutěž je dvoukolová a po celou dobu konání volně přístupná veřejnosti. Kompletní rozpis je k dispozici na webových stránkách www.violacompetition.com.

 

250

 

Foto: archiv soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.