čtvrtek, 03 březen 2022 10:24

Písně potulného tovaryše Aleše Jenise dnes v Košicích. Koncert pro Ukrajinu bude v neděli

Autor:

Už bez covidových opatření se bude dnes od 19 hodin v košickém Domě umění konat koncert Košické státní filharmonie, která si jako sólistu přizvala barytonistu Aleše Jenise. V jeho interpretaci pod taktovkou Olivera Dohnányiho zaznějí Mahlerovy Písně potulného tovaryše. Na programu bude také Suchoňův cyklus Horalská suita a závěr bude patřit Druhé symfonii C dur Roberta Schumanna. V neděli 6. března orchestr vystoupí na Koncertě pro Ukrajinu, a sice od 16 hodin na místní Dolní bráně. Akce je výsledkem spolupráce institucí K13 – Košická kulturní centra, Státní filharmonie Košice, Město Košice a Tabačka Kulturfabrik. Prostor na pódiu dostanou různí umělci, osobnosti a občanští aktivisté ze Slovenska i Ukrajiny.

 

568752

 

Písně potulného tovaryše začal Mahler psát na sklonku roku 1883 na svou vlastní poezii. Inspirací mu byla jeho nešťastná láska ke zpěvačce Johanně Richterové. „Len naplnené srdce úprimnou a opätovanou láskou je schopné vnímať a užívať si krásy sveta. Ak človek lásku necíti, necíti sa byť milovaný, nedokáže žiť plnohodnotný a naplnený život,“ uvedl barytonista Aleš Jenis.

 

1520

 

Eugen Suchoň v cyklu Horalská suita přibližuje mimohudební obsah a kromě lidové hudby suita evokuje i pestré zvuky přírody, hor a lesů. „Schumannova Symfónia č. 2 C dur je tak isto dielom, ktoré prináša obrovský emocionálny záber. V spôsobe narábania s hudobným materiálom voľne nadväzuje na Beethovenove symfónie,“ vysvětluje dramaturgie.

 

Foto: Státní filharmonie Košice

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.