čtvrtek, 14 duben 2022 10:52

Velikonoční koncert Státní filharmonie Košice ve čtvrtek

Autor:

Státní filharmonie Košice ve čtvrtek 14. dubna se svým šéfdirigentem Robertem Jindrou od 19 hodin odehraje koncert s duchovní tematikou. Místní Dům umění naplní tóny Wagnerovy orchestrální mezihry Kouzlo Velkého pátku a Franckovy duchovní skladby Sedm slov Kristových na kříži. Sólisty budou Kateřina Hebelková, Blagoj Nacoski, Pavol Remenár a Jan Martiník. Spoluúčinkovat bude chrámový sbor Ad Una Corda.

 

112

 

Franckova skladba Sedm slov Kristových na kříži bude v Košicích uvedena vůbec poprvé. „César Franck napísal Sedem slov Kristových na kríži v roku 1859. Za jeho života nebolo nikdy uvedené a partitúra bola objavená až v roku 1955, keď rukopis skladby získala Univerzita v Liège od súkromného zberateľa,“ uvádějí pořadatelé.

 

111

 

Hluboce procítěné árie skladatel zpracoval v operním duchu a sborové pasáže jsou pečlivě a precizně vymodelované. Na rozdíl od jiných známých zhudebnění od Schütze nebo Haydna Franck ve své bohatě strukturované skladbě vytvořil hudební komentář k Ježíšovým slovům nejen z úryvků ze Starého a Nového zákona, ale i z částí sekvence Stabat mater. „Dielo prináša lamentácie i jednoduché zborové pasáže v unisono, dramatické momenty a pôvabné melodické tvary. Zároveň sprostredkúva poslucháčovi jedinečný dojem z hudby vyznačujúcej sa nezameniteľným autorským rukopisom skladateľa,“ doplňuje dramaturgie.

 

113

 

Foto: archiv filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.