čtvrtek, 21 duben 2022 08:47

Film Země zpívá v doprovodu Státní filharmonie Košice a Lúčnice v pátek

Autor:

Do košického Domu umění přichází nevšední projekt, který spojuje kinematografii, orchestrální hudbu a sborový zpěv s folklorními prvky. Návštěvníci tam v pátek 22. dubna od 18 hodin zhlédnou první celovečerní dokumentární film režiséra Karola Plicky „Země zpívá“ s živou hudbou. Sólových částí se ujme tenorista Titusz Tóbisz, Státní filharmonii Košice a sbor Lúčnice bude řídit Martin Leginus.

 

0001

 

Koncert sa koná pri príležitosti 100. výročia Kina Úsmev a storočnice slovenskej kinematografie. Etnografický dokument Zem spieva zachytáva reálie Slovenska tridsiatych rokov 20. storočia a zaznamenáva dôležitý kolobeh života slovenského ľudu,“ uvádějí pořadatelé. Autorem námětu a režisérem byl Karol Plicka, který stál v roce 1933 u zrodu slovenského dokumentárního filmu. „Aj vďaka poetickému zachyteniu slovenskej krajiny, citlivému prístupu ku dokumentácii slovenských tradícií a folklórnym motívom je film považovaný za majstrovské dielo,“ vysvětlují organizátoři s tím, že jde o umělecky komponovaný záznam lidových tradic, her, obřadů, tanců a slavností v čase od brzkého jara do pozdního podzimu na Slovensku ve třicátých letech minulého století. Ve své době byl unikátní a zcela odlišný od tehdejší tvorby. Zásluhu na hudební složce dokumentu nese skladatel a dirigent František Škvor. Ten pracoval s motivy typickými pro východní Slovensko, čímž nejen přiblížil hudební tendence regionu, ale také povýšil film na zvukové dílo.

 

0003

 

Projekt „Země zpívá“ vznikl na objednávku festivalu Viva Musica! v roce 2017. Dirigentsky se ho už tenkrát ujal Martin Leginus. ŠFK akci připravila ve spolupráci s Kinem Úsměv a Slovenským filmovým ústavem. Součástí je také komorní výstava nazvaná „Karol Plicka“ ve foyeru Domu umění před koncertní síní. „Návštevníkom ponúka nahliadnuť do poetických obrazov etnografa a ľudovej kultúry na Slovensku v 20. rokoch 20. storočia. Výstavu pripravilo Východoslovenské múzeum v Košiciach, ktoré tento rok oslavuje 150 rokov,“ uzavírají svou pozvánku pořadatelé.

 

0002

 

Foto: Miriama Fenciková, archiv filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.