úterý, 14 červen 2022 12:55

Největší operní konference Opera Europa od zítřka v Česku

Autor:

Národní divadlo, Česká filharmonie a festival Smetanova Litomyšl hostí společně největší operní konferenci Opera Europa. Do České republiky se sjede přes tři sta operních manažerů ze čtyřiceti tří zemí světa, aby diskutovali o budoucnosti žánru a zhlédli aktuální operní produkce. Hosté přijedou z předních evropských scén – Covent Garden, Gran Teatro Liceo Barcelona, Teatro Real Madrid, Bayerisches Staatsoper, Oper Leipzig, Deutsche Oper am Rhein, Teatr Wielki, Norská národní opera a mnohých dalších operních domů. Místem jednání bude Státní opera, Rudolfinum a Státní zámek Litomyšl.

 

10000

 

Během jednání, která začnou ve středu 15. června v Praze a skončí v sobotu 18. června v Litomyšli, se budou probírat taková témata, jako je propagace opery a oslovení současného diváka moderními prostředky nebo oživení interpretační tradice. „Opera je nejbáječnějším typem umění a my se musíme postarat, aby byla stále živoucím a inspirativním organizmem,“ říká umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen. „Jsem hrdý a šťastný, že můžeme kolegům z celé Evropy ukázat toto úžasné město s bohatou operní historií.“ Účastníci uvidí několik nových inscenací, jako jsou Plameny, Káťa Kabanová, Bludný Holanďan nebo Prodaná nevěsta. „Konference je jedinečnou příležitostí k výměně zkušeností, získání inspirace a v neposlední řadě k jasnému zapsání Prahy na mapu jako významného operního města v Evropě,“ těší se Per Boye Hansen. Vedle uvedených oper si delegáti konference poslechnou i koncert České filharmonie pod taktovkou Keithe Lockharta a Händlova Mesiáše v podání Collegia 1704 za řízení Václava Lukse.

Chceme se věnovat i dramaturii a bavit se tom, jak a zda se mění priority při tvorbě programu. Vyhodnotíme také výsledky průzkumu, v němž jsme zjišťovali změny v chování diváků a posluchačů. Na jejich základě pak budeme diskutovat, jaké jsou klíčové faktory při plánování strategií, jak uměleckých, tak také marketingových a komunikačních,” vysvětluje Nicholas Payne, ředitel Opera Europe. Tato instituce je vedoucí servisní organizací profesionálních operních společností a festivalů v Evropě. V současné době má 215 členů ze 43 zemí.

 

Foto: Serghei Gherciu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.