středa, 03 srpen 2022 07:17

Nejbližší koncerty festivalu Za poklady Broumovska ve znamení lesního rohu

Autor:

V neděli 31. července byly v broumovském klášteře zahájeny mezinárodní Letní hornové kurzy. Díky nim budou moci posluchači festivalu Za poklady Broumovska tento týden zavítat hned na tři koncerty, v nichž bude hrát hlavní roli lesní roh – ve středu 3. srpna vystoupí ve Vernéřovicích účastníci Letních hornových kurzů, v sobotu 6. srpna se v Bezděkově nad Metují představí samotní lektoři kurzů, hornisté Olivier Darbellay, Jens Plücker, Zuzana Rzounková a Jan Vobořil. Ještě před tímto koncertem zazní dopoledne v premiéře skladba Halali Kryštofa Marka.

 

202

 

Na středečním koncertu se ve vernéřovickém kostele svatého Michaela od 18 hodin představí domácí i zahraniční účastníci z Polska, Německa, Japonska, Portugalska nebo Maďarska. Hornisty doprovodí klavíristky Jana Goliášová a Eva Macková. Letní podvečer zahájí premiéra skladby „Halali“ pro soubor pětaosmdesáti lesních rohů rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka, která poskytne příležitost účastníkům kurzů koncertně představit výsledek týdenní společné práce. Kompozice je dedikována hudebnímu festivalu Za poklady Broumovska. Halali zazní i v rámci slavnostního zakončení kurzů v broumovském klášteře, a to v sobotu 6. srpna dopoledne. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

 

203

 

Od sobotních 18 hodin bude následovat koncert v Bezděkově nad Metují, v kostele svatého Prokopa, kde vystoupí švýcarský hornista Olivier Darbellay, německý hornista Jens Plücker a jejich čeští kolegové – hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil a klavíristka Jana Goliášová. Koncert lektorů Letních hornových kurzů patří mezi divácky velmi úspěšné programy. „Za dobu osmi let, po kterou existují i Letní hornové kurzy představuje i festival Za poklady Broumovska systematicky literaturu pro lesní roh v širším kontextu a přiváží na Broumovsko špičky hornového světa (Kerry Turner – USA, Esa Tapani – Finsko, Ricardo Matosinhos – Portugalsko, Saar Berger – Izrael/Švýcarsko, Dariusz Mikulski – Polsko, Raimund Zell – Rakousko, Jörg Brückner – Německo, Szabolcs Zempléni – Maďarsko),“ uvádějí pořadatelé. Iniciátorkou celého projektu Letních hornových kurzů je Zuzana Rzounková, sólohornistka FOKu. Vstupné na tento koncert je také dobrovolné.

 

Foto: Jakub Šleis, Fb festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.