čtvrtek, 15 září 2022 13:26

Slovenský Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola

Autor:

Od 15. září do 2. října se na Slovensku koná už jednapadesátý Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola (MOFIS). Zastaví se v osmi městech – Košicích, Spišské Nové Vsi, Kežmarku, Sabinově, Jasově, Prešově, Rimavské Sobotě a v Popradu. Letos se představí varhaníci Bernadetta Šuňavská, Rainer Oster, François Espinasse, Johannes Zeinler a Adriaan Hoek. Pořadatelem je Státní filharmonie Košice, která festival dnes zároveň zahájí pod taktovkou Mariána Lejavy. Detailní informace o festivalu, programu a interpretech najdete zde.

 

003

 

Otvárací koncert MOFISu sa uskutoční 15. 9. v Dóme sv. Alžbety v Košiciach v podaní nemeckého organistu Rainera Ostera a orchestra Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou Mariána Lejavu. Orchester ŠFK hral v Dóme sv. Alžbety v rámci organového festivalu len dvakrát, naposledy v roku 1977,“ uvádějí pořadatelé. Concerto pro varhany a smyčcový orchestr Jona Laukvika tam zazní ve slovenské premiéře.

Koncert Bernadetty Šuňavské se bude v Seminárním kostele v Košicích konat 18. září a bude věnován památce Jozefa Podprockého, který byl blízkým přítelem Ivana Sokola a zkomponoval i mnoho skladeb pro varhany.

 

004

 

Výjimečné budou i akce v Opatském chrámu v Jasově. „Tento rok si pripomíname 200. výročie narodenia skladateľa Césara Francka, a tak bude koncert 23. 9. venovaný jeho osobnosti. V nasledujúci deň sa na rovnakom mieste uskutoční celodenný workshop zameraný na Franckovo organové dielo. Sólistom koncertu a zároveň lektorom workshopu bude François Espinasse,“ doplňují organizátoři.

V Košicích se odehrají ještě dva koncerty – v kostele Seslání Ducha Svatého se 27. září představí výrazný talent z Rakouska Johannes Zeinler a v kostele svatých košických mučedníků uvede 30. září holandský varhaník Adriaan Hoek druhý z koncertů série Bachova varhanní hudba. „Táto koncertná séria, ktorá má za cieľ v priebehu 10 ročníkov festivalu uviesť kompletné organové dielo Johanna Sebastiana Bacha, odštartuje už 25. 9. koncertom Johannesa Zeinlera v prešovskej Konkatedrále sv. Mikuláša,“ zvou pořadatelé. Bachova tvorba pro varhany je velmi obsáhlá. Bude tematicky rozdělena do dvaceti koncertů a projekt vyvrcholí během šedesátého ročníku festivalu. Koncerty budou věnované zakladateli festivalu Ivanu Sokolovi, o jejich zařazení se postaral Andreas Jost.

 

000

 

Po pauze sa MOFIS opäť vracia späť do zrekonštruovaného Evanjelického kostola v Spišskej Novej Vsi (16. 9.). Pozvanie účinkovať prijala Bernadetta Šuňavská, ktorá pochádza z neďalekej Levoče,“ informuje ŠFK. Program koncertu Rainera Ostera v Kežmarku bude sestaven výlučně z děl německých autorů – Brahmse, Schumanna a Mendelssohna-Bartholdyho.

Adriaan Hoek okrem koncertu v Košiciach uvedie aj organové recitály v Rimavskej Sobote (28. 9.) a v Kostole sv. Egídia v Poprade, kde sa festival pre tento rok uzavrie (2. 10.),“ uzavírá svou pozvánku festival.

 

001

 

Foto: Dávid Hanko

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.