úterý, 04 říjen 2022 09:19

MHF Lípa Musica – Philharmonix, návrat Joela Frederiksena a večer se šansony

Autor:

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica bude po pondělním posledním německém koncertu ve Waltersdorfu pokračovat trojicí koncertů v Libereckém kraji. V úterý 4. října je na programu český debut prestižního německo-rakouského souboru Phiharmonix, který se uskuteční v Městském divadle v Novém Boru. V pátek 7. října se v Oblastní galerii Liberec koná koncert s názvem Cesty ke zbožnosti. Projekt duchovního dialogu křesťanství a islámu představí renomovaný pěvec a loutnista Joel Frederiksen společně se syrským tenoristou a hráčem na oud Rebalem Alkhodarim. Předposlední festivalový týden uzavře populární projekt Édith a Frank, který nabídne šansony a písně Édith Piaf, Franka Sinatry, Mireille Mathieu či Charlesa Aznavoura v podání Radky Fišarové a Tomáše Savky v kině Hvězda v Kamenickém Šenově.

 

100

 

Hlava musí být veselá, srdce šťastné a noha sebou musí cukat…,“ to je motto souboru Philharmonix, který se v Čechách vůbec poprvé představí v úterý v Novém Boru. Založili ho členové Berlínských a Vídeňských filharmoniků a hrají takový repertoár, který se u jejich legendárních domovských orchestrů objevuje jen stěží. Soubor nabídne aranže z klasické i populární hudby, rocku, jazzu i world music.

Je nás sedm – dva poloviční Maďaři, já a Daniel Ottensamer, klarinetista, a basista Ödön Rácz, ten je plnokrevný Maďar. Takže je to takový automatismus – chceme hrát maďarskou lidovou a cikánskou hudbu. To byl vlastně náš první velký vliv na začátku. Dali jsme se dohromady, abychom mohli hrát hudbu, kterou obvykle nemůžeme hrát v prestižních koncertních sálech s našimi orchestry,“ říká violoncellista Stephan Koncz z Philharmonix a dodává: „Trávíme čas s fantastickými díly velkých skladatelů, ale ti skladatelé se samozřejmě inspirovali všemi možnými lidovými zvuky a dalšími soudobými díly, která je tehdy obklopovala. Stejně jako my teď žijeme v době, kdy jsme obklopeni hudbou; nikdy v historii nebyl takový přístup k hudbě! Pokud tedy vznikají a hrají se díla, která nás inspirují, nemůžeme jen tak sedět a hrát jen náš symfonický repertoár, komorní nebo sólové skladby. Pole zvuků je velké a my musíme zkoumat všude…

Festivalový závěrečný koncert v rámci letošní liberecké triády je naplánován na pátek 7. října, kdy se v Oblastní galerii Liberec představí basista a loutnista Joel Frederiksen se svým novým projektem nazvaným Cesty ke zbožnosti. Tento významný německý umělec amerického původu se na Lípu Musicu vrací už potřetí, tentokrát se svojí hudební cestou ke spiritualitě muslimského a křesťanského světa. Ke spolupráci přizval syrského pěvce a hráče na oud Rebala Alkhodariho a společně zazpívají písně v duchu svých náboženských tradic – gregoriánský chorál, muslimské náboženské zpěvy, koránské súry a tradicionály, písně a skladby Henryho Ainsworthe, Clémenta Marota, Thomase Ravenscrofta, Thomase Campiona, Richarda Allisona, Johna Dowlanda a dalších.

 

101

 

Vzpomínám na vystoupení se sólovým programem se svými loutnami a také na pozvání vystoupit s Requiem za růžový měsíc jako zahajovací koncert festivalu. Vystoupení Requiem za růžový měsíc pro festival se konalo ve velkém kostele v České Lípě a bylo velmi nezapomenutelné a dojemné. Publikum na hudbu hluboce reagovalo a skutečně pochopilo, o co jsem se programem snažil,“ říká Joel Frederiksen a dodává, že hluboce věří v dialog, který je nezbytný pro porozumění: „Když něčemu rozumíme, můžeme mít empatii a nebudeme snadno upadat do dogmatismu a destruktivních, výlučných vzorců víry. Je toho více, co nás spojuje, než co nás rozděluje. Hudba má moc překračovat hranice a pohnout lidmi, a tím i národy, na duši. Vidím tolik konfliktů mezi náboženstvími a považuji je za odporné a falešné. Když jsme tento program začali připravovat, byl Rebal v Německu kvůli válce v Sýrii a na Ukrajině nebyla válka ani korona. V současné době je o Sýrii slyšet mnohem méně. Občas se dozvíme o nějakém strašlivém bombardování nebo tragických úmrtích ve Svaté zemi, kde židé, křesťané a muslimové žijí velmi blízko sebe.“ Dále dodal, že spolu lidé musejí mluvit a hudba jim v tom může pomoci. Musí se také důrazně vystupovat proti netoleranci a násilí ve jménu vyšší moci. „Hledali jsme společná témata a hrajeme a zpíváme společně, každý ve svém jazyce a někdy společně i v jazyce toho druhého,“ uzavírá Joel Frederiksen.

MHF Lípa Musica každoročně zařazuje do svého programu i populární vybočení. Na letošek pořadatelé připravili projekt připomínající Édith Piaf, Franka Sinatru a další významné šansoniéry, které představí Radka Fišarová a Tomáš Savka, držitel Ceny Thálie. Zpěváky doprovodí jejich kapela, dále Unique Quartet a akordeonista Aliaksandr Yasinski. Koncert, který nabídne i písně Mireille Mathieu, Charlesa Aznavoura, Duka Ellingtona nebo Charlieho Parkera, se bude konat v sobotu 8. října v kině Hvězda v Kamenickém Šenově.

 

102

 

Foto: Max Parovsky, Lenka Hatašová, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.