-- redakce --
Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova v pondělí 27. března odstartuje jarní turné. Během něho uvede osm koncertů ve Štýrském Hradci, ve Vídni, v Budapešti, v Záhřebu, v Udine, v Milánu a v Aix-en-Provence. V milánském Teatro alla Scala Česká filharmonie vystoupí poprvé od roku 1962, kdy v tomto sále hrála pod taktovkou Karla Ančerla. Na Velikonočním festivalu v Grand Théâtre de Provence vystoupí orchestr úplně poprvé. Na turné Česká filharmonie přichystala dva programy. První vyplní Šestá symfonie Gustava Mahlera, kterou orchestr znovu provede na konci května v Lipsku a pak v červnu v Praze, program druhý bude představovat trojice skladeb od Bély Bartóka, Igora Stravinského a Thierryho Escaicha, jež zněly v Rudolfinu před týdnem.
Hudební festival Koncertní umění, který na začátku března vstoupil do třiatřicáté sezóny, pořádá v pondělí 3. dubna koncert k poctě violisty Lubomíra Malého, dlouholetého dramaturga projektu. V Sále Martinů Hudební fakulty AMU v Praze, vystoupí od půl osmé Wihanovo kvarteto, violista Karel Untermüller, klavírista Karel Vrtiška a varhaník Pavel Svoboda. O dalších dvou koncertech festivalu informujeme níže.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá klavíristu Lukáše Vondráčka na společných koncertech k oslavě výročí Sergeje Rachmaninova. Při této příležitosti umělci pokřtí Vondráčkovo nové CD Rachmaninovových klavírních koncertů, které s orchestrem nahrál. Pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera dále zazní Mahlerova Symfonie č. 5. Koncerty se uskuteční ve středu 29. a ve čtvrtek 30. března od půl osmé večer ve Smetanově síni Obecního domu.
Pašije podle Jana od současného skladatele Radka Rejška zazní dnes v rámci cyklu Dobříšské večery hudby. Koncert se koná tradičně od 19 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši a pořádá ho tamní Římskokatolická farnost. Vystoupí Vepřekův smíšený pěvecký sbor z Příbrami pod vedením regenschoriho svatohorského kůru Pavla Šmolíka a jako sólistka se představí Kateřina Falcníková. Radek Rejšek je pedagog, carillonér neboli hráč na zvonkohru, varhaník, hudební režisér a skladatel.
Dramaturgie osmnáctého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska zvolila téma „Dech jako fenomén“. Hlavní těžiště hudebního programu bude spočívat v prezentaci dechových nástrojů, pěveckých souborů i sólových pěvců. „Dýchat“ budou i nedávno zrekonstruované varhany v kostele svatých Petra a Pavla. Festival nabídne komorní i orchestrální díla rezidenčního skladatele letošního ročníku Jana Kučery, na objednávku vznikne skladba Halali pro skupinu lesních rohů i premiéra písňového cyklu mapující broumovskou tématiku. Tím pořadatelé naváží na minulé realizace rezidenčních skladatelů Kryštofa Marka a Tomáše Illeho.
Národní divadlo Brno nabídne Předpremiérové kukátko k nové operní inscenaci Falstaff. Publikum se tak seznámí s inscenačním týmem a sólisty této opery od Giuseppe Verdiho. Dílo uvedeme v režii Ondřeje Havelky a v hudebním nastudování Ondreje Olose. Kukátko se uskuteční v pondělí 27. března v šestnáct hodin v Janáčkově divadle za přítomnosti inscenačního týmu a sólistů. Vše můžete sledovat i online.
Velikonoční festival duchovní hudby, který se letos koná potřicáté, nese podtitul Přetváření. Má být naplněn prolnutím bohaté hudební a liturgické tradice, hledáním pozapomenutých perel, nečekanými setkáními staré a nové hudby i uváděním zcela nových skladeb. V brněnské katedrále sv. Petra a Pavla ho v neděli 2. dubna zahájí nové nastudování kdysi slavného Stabat Mater brněnského dómského varhaníka Františka Musila, při kterém spojí síly sólisté, pořádající Filharmonie Brno a pět sborů pod vedením Tomáše Krejčího. Festival potrvá do 16. dubna. Kompletní informace najdete zde.
Nový koncertní projekt spolku Lieder Society nazvaný Mladý salón nabízí poslechnout si talentovaná dua, seznámit se se zkušeným lektorem, vrátit se v čase do dob salonní hudby. Vyvrcholení několikaměsíční snahy mladých interpretů si můžou návštěvníci vychutnat na koncertě v pondělí 27. března v Praze. V Mladém salónu vystoupí sopranistka Magdaléna Hebousse s klavíristou Filipem Martinkou, mezzosopranistka Anna Moriová s Martinem Levickým a barytonista Radek Martinec s Vojtěchem Červenkou. Koncert s besedou se bude konat v Sále Jana Drtiny na Konzervatoři Jana Deyla od devatenácti hodin.
Celovečerní rodinný titul Vítej na světě II. je taneční inscenace v interpretaci souboru Baby Balet Praha, konkrétně studentů třetího až pátého ročníku konzervatoře - gymnázia Taneční centrum Praha. Premiéra představení se bude konat v neděli 26. března od osmnácti hodin v Divadle na Vinohradech. Autorkou scénáře je Vlasta Schneiderová. Mikro-scénáře pro jednotlivé choreografie jsou mimořádně chytré a poetické texty Zdeňka Svěráka na hudbu Jaroslava Uhlíře. Nedělní premiéra bude uvedena u příležitosti Světového dne divadla pro děti a mládež, celosvětové akce vyzdvihující významnou úlohu, kterou může divadlo hrát v životech mladých diváků a tvůrců.
Orchestr Akademičtí komorní sólisté pod vedením dirigenta Václava Dlaska chystá koncert na pátek 24. března. Zazní ikonické dílo klarinetové literatury, Mozartův Koncert A dur, kterého se jako sólistka ujme Kateřina Škardová. Program jinak zahájí předehra Ruy Blas Felixe Mendelssohna - Bartholdyho psaná na motivy literární předlohy Victora Huga a uzavře Symfonie č. 3 „Rýnská“ Roberta Schumanna. Koncert začíná v půl osmé večer a koná se v Sále Martinů na pražské AMU.