neděle, 17 září 2023 11:49

Ozvěny staré Konstantinopole jako zahájení festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos

Autor:

Mezinárodní festival Archaion Kallos se v Praze koná tradičně na podzim. Nabízí koncerty celého spektra hudby východního křesťanství od byzantského chorálu po tvorbu autorů postmoderny. Festival začíná 21. září koncertem byzantské hudby, kdy zazní i hudba stará více než tisíc let.

 

2023-09-17-Arch-Kallos-zahajovaci-02

 

Koncert byzantské hudby slibuje unikátní hudební výlet do světa staré, byzantské Konstantinopole. Zazní skladby nejstarší křesťanské skladatelky sv. Kassie (9. století), tzv. „Mozarta byzantské hudby“ Petrose Peloponnesiose (18. století) a jiné. Ředitel festivalu Marios Christou jako umělecký vedoucí ansámblu Philokallia vystoupí spolu s ním a se sólisty Petrosem Papaemmanouilem z Řecka a Češkou Silvou Morasten. Koncert se koná 21. září v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské v pražské Viničné ulici od půl osmé večer.

I letos nabídne festival svému publiku pohled na současnou instrumentální hudbu inspirovanou duchovností východního křesťanství, a to hned druhým festivalovým koncertem s názvem Filokalie dneška premiérou zvukové performance a interaktivní zvukové instalace Tomáše Pálky a Michaely Pálka Plachké. Třetí festivalový koncert bude poctou ukrajinským skladatelům. Soubor Piccolo coro & Piccola orchestra s dirigentem Markem Valáškem uvede duchovní hudbu slavných klasiků D. Bortňanského a M. Berezovského, a v českých premiérách díla soudobých skladatelů M. Skoryka nebo J. Stankovyče. Letošní rok 2023 je rokem dvojitého výročí skladatele Sergeje Rachmaninova a Pražský smíšený sbor s Vysokoškolským uměleckým souborem UK budou vybírat ze dvou jeho stěžejních děl, z Celonočního bdění, op. 37 a z Liturgie sv. Jana Zlatoústého, op. 31. Na závěrečném pátém festivalovém koncertě se poprvé v Česku představí libanonská zpěvačka Ribale Salem Wehbé a doprovodí ji bude kyperský mužský sbor Cypriot Psaltic Ensemble.

 

Foto: ilustrační - Facebook / Philokallia ensemble - Spolek Philokallia 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.