pátek, 22 září 2023 08:42

Varhanní recitály v Obecním domě zahájí Jaroslav Tůma

Autor:

Řadu dopoledních varhanních recitálů v Obecním domě zahájí v sobotu 23. září v jedenáct hodin přední český koncertní varhaník a profesor Akademie múzických umění v Praze Jaroslav Tůma. Zahraje díla Aloise Háby, Jana Hanuše a Charlese-Marii Widora.

 

2023-09-21-FOK-varhani-Tuma-01

 

Varhany ve Smetanově síni jsou určeny hlavně na pozdně romantickou hudbu, což je široká oblast. Proto jsem se ve výběru repertoáru rozkročil mezi Charlesem-Mariou Widorem, jeho Pátou symfonií, a dvěma díly českých skladatelů Aloise Háby a Jana Hanuše. Zvláště skladba Suita lirica Jana Hanuše mě oslovuje tím, že autor není prvoplánově efektní, ale dává prostor interpretovi, aby vyjádřil nejniternější polohy hudebního výrazu,“ uvedl Jaroslav Tůma. Umělec je nositelem prvních cen v soutěžích ve varhanní improvizaci v Norimberku v roce 1980 a v holandském Haarlemu v roce 1986; je laureátem řady interpretačních varhanních soutěží, např. v Linci v roce 1978, v soutěži Pražského jara v roce 1979, v soutěži Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku v roce 1980 a dalších. V Tůmově repertoáru se nacházejí stěžejní skladby českých i světových skladatelů v širokém spektru stylů od renesance až po 21. století. Jeho diskografie čítá dosud 64 sólových titulů.

Cyklus varhanních recitálů ve Smetanově síni zahájil právě Jaroslav Tůma na společném koncertě s varhanicí FOK Danielou Valtovou Kosinovou při příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Od té doby se za manuály nástroje od německé firmy Heinrich Voit vystřídala řada špičkových varhaníků, jako je Přemysl Kšica, Aleš Bárta, Markus Eichenlaub, Markéta Schley Reindlová či Elisabeth Ullmann. Obrovský nástroj s 4736 píšťalami byl v době svého vzniku (roku 1912) třetím největším v Rakousko-Uhersku. Zajímavostí je, že k varhanám patří pojízdný hrací stůl, tedy že varhaník při hře na tento nástroj je vždy dobře vidět, neboť může sedět kdekoli na pódiu Smetanovy síně.

 

Foto: archiv J. Tůmy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.