čtvrtek, 21 září 2023 16:58

Varhanní Vysočina přivítá amerického virtuoza Nathana Laubeho

Autor:

Třetí ročník festivalu Varhanní Vysočina chystá na neděli 24. září druhý koncert. Nese podtitul Do nikam a koná se k poctě Hanuše Bartoně v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě. Začátek je v 16 hodin. Texty z poémy Jany Štroblové přednese herečka Radka Fidlerová, na varhany zazní hudba Hanuše Bartoně v podání Alfreda Habermanna. Festival představuje zajímavé nástroje Kraje Vysočina a letos připomíná 300. výročí Jana Blažeje Santiniho, výročí Bedřicha Antonína Wiedermanna nebo soudobého skladatele Luboše Sluky. Hvězdou je americký varhaník Nathan Laube, který zahraje 8. října a povede také mistrovské kurzy.

 

2023-09-21-Varhanni-Vysocina-04

 

Nathan Laube je považován za jednoho z nejlepších varhaníků současnosti. V rámci festivalu Varhanní Vysočina povede mistrovské kurzy pro studenty konzervatoří a vysokých uměleckých škol ve dnech 5. až 7. října. Na závěr se pak všichni představí na společném koncertě 7. října od 16 hodin v humpoleckém kostele sv. Mikuláše. Sólový recitál Nathana Laubeho je na programu o den později, 8. října od 16 hodin v kostele sv. Martina v Třebíči a celý festival tak uzavře. Závěrečný koncert nabídne skladby Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Batholdyho nebo Petra Ebena.

300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho připomene koncert 1. října v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Restaurované varhany z dílny Dalibora Michka ve skladbách Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Jakoba Frobergera nebo Johanna Caspara Ferdinanda Fischera představí přední česká varhanice Michaela Káčerková.

 

2023-09-21-Varhanni-Vysocina-01

 

Festival také nabídne 4. listopadu od 18 hodin Benefiční koncert v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Na programu bude Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta. Pod taktovkou Marka Šedivého zahraje Jihočeská filharmonie a spojené sbory Pěvecké sdružení Campanula Jihlava a pěvecký sbor Differo. Sólových partů se ujmou zahraniční hosté i přední čeští umělci, Frédérique Friess, Michaela Zajmi, Josef Moravec a Jiří Přibyl. Výtěžek tohoto koncertu poputuje na opravu varhan do Vysokých Studnic.

Cílem festivalu Varhanní Vysočina je představit zajímavé varhany a místa Kraje Vysočina. Festival vznikl z iniciativy studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, varhaníků Alfreda Habermanna a Lukáše Dvořáka, kteří pocházejí z Vysočiny. Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné, s výjimkou benefičního.

 

2023-09-21-Varhanni-Vysocina-05

 

Foto: Joseph Routon, Tomáš Rasl, Facebook / Ciclo Internacional de Órgano

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.