středa, 27 září 2023 15:59

María Dueñas s rozhlasovými symfoniky na úvod sezony

Autor:

Zahajovací večer řady Symfonického orchestru Českého rozhlasu Klasika v Rudolfinu přivede na pódium Dvořákovy síně jednu z nejvyhledávanějších mladých houslistek současnosti. Španělka María Dueñas zahraje virtuózní koncert Ericha Wolfganga Korngolda. Dále uvede šéfdirigent orchestru Petr Popelka První symfonii Gustava Mahlera, zvanou Titán. To vše v pondělí 2. října od půl osmé v pražském Rudolfinu. Přímý přenos vysílá Český rozhlas Vltava, záznam nabídne stanice D-dur.

 

2023-09-27-SOCR-Maria-Duenas-01

 

Oblíbený Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda je nesen pozdně romantickým hudebním jazykem, třebaže je datován rokem 1945. Dílo klade (zejména ve finále) značné požadavky na technickou zdatnost hráče, zároveň zahrnuje množství melodických a lyrických epizod. Jeho premiéra se konala v únoru 1947 se orchestrem St. Louis Symphony a Jaschou Heifetzem coby sólistou. Koncert je věnován Almě Mahlerové, vdově po slavném skladateli, která od roku 1940 rovněž žila v Americe, stejně jako Korngold.

První ze symfonií Gustava Mahlera vznikla mezi koncem roku 1887 a březnem 1888, v konečné podobě však měla premiéru až v roce 1896 v Berlíně. Úvodní věta je plná zvuků přírody, druhá si kouzelně pohrává s tanečními rytmy, ve třetí větě, smutečním pochodu s variacemi na písničku Frère Jacques, hudba balancuje, jako u Mahlera často, na hraně pokleslé triviálnosti a parodie, nicméně s hlubokým záměrem. Finále potom bouří, bojuje – a nakonec po heroickém výkonu hlásí vítězství. Dílo ohromné hudební architektury a tektoniky obsahuje zvuky loveckých rohů, ohlasy venkovských tanců i klezmerových kapel a narážek na vlastní skladatelovy písně i lidové melodie.

 

Foto: Felix Broede

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.