pondělí, 09 říjen 2023 08:37

‚Zvrhlá hudba’ tématem brněnského kolokvia muzikologů i následného koncertu

Autor:

Ve dnech 9. a 10. října se uskuteční pod názvem New Paths in Opera 57. ročník Mezinárodního hudebněvědného kolokvia Brno. Jeho pořadateli jsou Filozofická fakulta Masarykovy univerzity (FFMU) společně s Operou Národního divadla a Státní operou prostřednictvím projektu Musica non grata. Světové osobnosti z řad muzikologů, dirigentů, operních režisérů, intendantů, dramaturgů a zástupců hudebních nakladatelství tam budou diskutovat o avantgardním hudebním divadle první poloviny 20. století s důrazem na „Entartete Musik“. Konference bude živě streamována na platformách Musica non grata a FFMU. Součástí projektu je zahajovací koncert sezony Brno Contemporary Orchestra.

 

2023-10-09-Mezinarodni-hudebnevedne-kolokvium-00

 

Inspirací 57. ročníku Mezinárodního hudebněvědného kolokvia Brno (MHKB) se stala kniha New Paths in Opera (Nové cesty opery) z roku 2021, jež se tematicky váže k hudebním skladatelům československé meziválečné avantgardy: Erwinu Schulhoffovi, Bohuslavu Martinů, Aloisi Hábovi, Viktoru Ullmannovi a Emilu Františku Burianovi. „Toto období je spojeno s inovacemi. Opera se u nás tehdy poprvé výrazně odpoutala od ‚národní’ tradice a stala se kosmopolitní záležitostí,“ říká editorka, spoluautorka a zároveň dramaturgyně letošního ročníku kolokvia Helena Spurná. „Konference, na kterou jsme pozvali významné osobnosti, jež se touto tematikou intenzivně zabývají, rozvádí témata knihy, obohacuje je o nové muzikologické poznatky a otevírá debatu nad dalšími souvisejícími okruhy, včetně prováděcí praxe,“ dodává.

 

2023-10-09-Mezinarodni-hudebnevedne-kolokvium-02

 

Program MHKB je rozdělen do dvou dnů. V pondělí 9. října přednesou své referáty významní světoví muzikologové z univerzit a vysokých hudebních škol z USA, Austrálie, Spojených arabských emirátů, Spolkové republiky Německo a České republiky. V úterý 10. října je v plánu panelová diskuse, do které se vedle muzikologů zapojí rovněž dirigenti, operní režiséři, intendanti, dramaturgové a zástupci hudebních nakladatelství Schott Music a Boosey & Hawkes. „Table ronde“ se dotkne témat nejen muzikologických, ale jeho důležitým cílem je přispět k debatě o praktických otázkách provozování, inscenování a prezentace „zvrhlé hudby“ („Entartete Musik”), tedy tvorby skladatelů, kteří byli ve 30. a 40. letech minulého století pronásledováni nacistickým režimem.

Účast v debatě přislíbili mezi jinými Albrecht Dümling, autor výstavy Entartete Musik. A critical reconstruction (Düsseldorf 1938/1988), jež byla uvedena na více než padesáti místech světa, Michael Haas, iniciátor slavné edice „Entartete Musik“ vydavatelství Decca, Matthew Jocelyn, režisér a umělecký ředitel Koffler Centre of the Arts v Torontu, a umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen, iniciátor projektu Musica non grata. Kolokviem provedou hosty a diváky muzikoložka Kelly St. Pierre, spolueditorka knihy New Paths in Opera, a ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus. Program obou dnů začíná vždy v patnáct hodin. Komunikačními jazyky jsou angličtina a němčina.

 

2023-10-09-Mezinarodni-hudebnevedne-kolokvium-01

 

Registrovaní účastníci získají po dobu tří dnů od 9. do 11. října bezplatný přístup k unikátním neveřejným nahrávkám operních představení a filmů, které souvisí s tématem kolokvia. Do projektu se zapojila Opera Národního divadla a Státní opera, Národní divadlo moravskoslezské, Moravské divadlo Olomouc, Opéra national du Rhin a Národní filmový archiv.

A ve spolupráci Brno Contemporary Orchestra (BCO) a Musica non grata vznikl program, který v rámci zahajovacího koncertu sezony BCO propojí díla brněnského okruhu skladatelů „Entartete Musik” s hudbou soudobou. Takové propojení se v rámci projektu Musica non grata odehraje vůbec poprvé. Zčásti v autentickém znění, zčásti v aranžmá soudobých autorů zazní díla Ericha Wolfganga Korngolda, Pavla Haase, Fritze Grünbauma, Erwina Schulhoffa, Jaromíra Weinbergera nebo argentinsko-německého skladatele Mauricia Kagela. Součástí večera, inspirovaného povídkou Vavřínový věneček Ladislava Fukse, jehož sté výročí narození si v roce 2023 veřejnost připomíná, bude performance praporečníků populární skupiny FlagArt Mondaria. „Fuksova bizarní, dekadentní poetika plná fantastična a fantasmagorična se nám stala podnětem ke koncipování prapodivného kabaretu, v němž radost a nenucená zábava zavání tragikou nám dobře známých budoucích osudů aktérů a aktérek, kteří neměli ani tušení, že se stanou oběťmi největšího selhání lidské společnosti v našich dějinách,“ přibližuje atmosféru koncertu dramaturg Viktor Pantůček. Zahajovací koncert sezony BCO se uskuteční ve středu 11. října od devatenácti hodin v Cabaret des Péchés (Pasáž Jalta) v Brně. Orchestr bude řídit jeho umělecký lídr Pavel Šnajdr. Jako sólisté vystoupí sopranistka Magdaléna Hebousse a tenorista Marek Žihla.

 

 

Foto: ilustrační - Martin Popelář, Serghei Gherciu, Marek Olbrzymek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.