sobota, 18 listopad 2023 11:07

Premiéra Darii Kukal Moiseevy při odpoledni se zkušenými i začínajícími zpěváky

Autor:

Listopadový koncert Lieder Company Prague nesoucí název Písně pro děti a s dětmi je v mnoha ohledech netypický. Nejenže vystoupí etablovaní sólisté – sopranistka Jana Sibera a tenorista Ondřej Holub –, ale především devět dětských sólistů, které vybrala v červnu porota ve vypsaném konkurzu. U klavíru se v průběhu koncertu budou střídat klavíristé Jan Dušek a Bohumír Stehlík, v závěrečné skladbě pak zahrají společně. Koncert se koná 19. listopadu od patnácti hodin v Sále Martinů na pražské HAMU.

 

2023-11-18-Pisne-prodeti-a-s-detmi-04

 

Cílem koncertu je prezentovat dětskou písňovou tvorbu českého skladatele Viktora Kalabise (1923–2006), od jehož narození letos uplynulo sto let. Jeho tvorbu pro dospělé interprety spolek uvedl na koncertě v červnu. V letošním roce tak v rámci sezóny provede komplet jeho písní pro zpěv a klavír.

Vztah Viktora Kalabise k dětem je všeobecně známý: byl iniciátorem vzniku mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga a redaktorem dětského vysílání v Českém rozhlasu. „Právě toto vědomí nás vedlo k úmyslu uvést i jeho písně určené dětským zpěvákům a především upozornit na jejich existenci i pedagogy zpěvu po celé naší vlasti,“ uvádí dramaturgie. Červnového konkurzu se nakonec zúčastnilo více než třicet zpěváků, z nichž porota ve složení Alena Hellerová, Roman Janál, Petr Louženský a Jan Dušek vybrala devět, kteří vystoupí na tomto koncertě.

 

2023-11-18-Pisne-prodeti-a-s-detmi-01

 

Nadaní zpěváci z různých koutů republiky vystoupí ve třech cyklech Viktora Kalabise: Písničky pro nejmenší, op. 37 jsou nejmladším cyklem z roku 1973 a Kalabis v nich demonstruje svou schopnost vytvořit jednoduché melodie a opatřit je dostatečně zajímavým doprovodem, který dětského interpreta neruší. Dětské písně, op. 15 vznikly v roce 1958 – ty jsou určeny o něco vyspělejším zpěvákům. Album lidových písní, op. 23 z roku 1963 pak představuje známější i méně známé lidové písně ve zdařilých a přitom zřídka uváděných úpravách.

Mimo Kalabisova díla zaznějí i dva písňové cykly, které jejich autoři zamýšleli pro dospělé interprety, ale pro (nejen) dětské posluchače. Prvním z nich je cyklus Čtyř písní pro děti francouzského mistra písňového žánru Francise Poulenca. Vtipné a zábavné písně z roku 1934 přednese tenorista Ondřej Holub. Okamžitě po premiéře získalo značný ohlas i pět písní Leonarda Bernsteina, které na vlastní texty v roce 1942 zkomponoval pod názvem I Hate Music (Nesnáším hudbu). Brilantní zhudebnění je podpořeno prvky jazzu a nevšedními harmoniemi. Cyklu se ujme sopranistka Jana Sibera.

Na závěr koncertu zazní ve světové premiéře i nová skladba mladé skladatelky Darii Kukal Moiseevy Pod vodou. Na objednávku spolku zkomponovala hudbu na text své sestry Olgy Moiseevy. V letošním roce se tak jedná o premiérové uvedení díla čtvrté skladatelky při spolupráci iniciované Lieder Company Prague. Moiseevy jednověté dílo pro dívčí hlas, soprán, tenor a čtyřruční klavír staví do protipólu různé typy osobností – od dětsky upřímné dívky, přes impresionisticky pojatou zasněnou mořskou vílu až po rozverného a jazzově stylizovaného mořského kluka.

 

 

2023-11-18-Pisne-prodeti-a-s-detmi-03

 

Foto: archiv spolku

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.