pondělí, 20 listopad 2023 13:05

V Rudolfinu se sejde Pražské dechové trio a Marie Fajtová

Autor:

Pražské dechové trio a sopranistka Marie Fajtová vystoupí v úterý 21. listopadu od půl šesté odpoledne v Sukově síni pražského Rudolfina. Koncert, který pořádá Český spolek pro komorní hudbu, nabídne díla Jana Zacha, Antonia Salieriho, Wolfganga Amadea Mozarta, Endre Székelyho, Daria Milhauda a Františka Xavera Thuriho, který ve své době platil za posledního českého barokního skladatele. Pražské dechové trio hraje ve složení Zdeněk Rys – hoboj, Milan Polák – klarinet a Lukáš Kořínek – fagot.

 

2023-11-20-CSpKH-dechove-trio-Fajtova-04

 

Pražské dechové trio bylo obnoveno v roce 1993 v duchu tradic dlouholeté, úspěšné umělecké dráhy Hlávkova tria, které působilo na hudební scéně od roku 1966. Současní členové Pražského dechového tria jsou absolventy konzervatoří v Praze, Brně a Teplicích a Akademií múzických umění v Praze a Brně. Už mnoho let působí v našich předních profesionálních orchestrech, nebo s nimi spolupracují jako sólisté. Jak sólově, tak s různými soubory se zúčastnili mnohých soutěží, ve kterých obsadili přední místa. Soubor spolupracuje s předními českými sólisty a pravidelně natáčí pro Český rozhlas.

Marie Fajtová vystudovala na Pražské konzervatoři hru na klavír a poté operní zpěv ve třídě Jiřího Kotouče a zdokonaluje se u americké sopranistky Nancy Henninger. V roce 2004 se stala finalistkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, kde obdržela cenu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, o čtyři roky později pak získala hlavní cenu v Mezinárodní pěvecké soutěži Barbary Hendricks ve Štrasburku. V sezoně 2005/2006 byla členkou Divadla J. K. Tyla v Plzni, následující sezonu se stala sólistkou Opery Národního divadla v Praze, kde působila donedávna. Významnou součást jejího záběru tvoří barokní hudba, především ve spolupráci se soubory Capella Regia Praha, Collegium Marianum, Collegium 1704 a Camerata Nova.

 

2023-11-20-CSpKH-dechove-trio-Fajtova-03

 

Foto: ilustrační - Opera Národního divadla

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.