pondělí, 03 červen 2019 08:48

Závěrečný koncert 8. sezony Brno Contemporary Orchestra:
mládeži nepřístupný, niterný a šokující.

Autor:

„Tyto žertíky si to zaslouží, buďte prosím shovívaví a na chvíli zapomeňte na naši obvyklou prudérnost a též se dobře pobavte!“

„Básnička osmiletého Floriánka, vnímavého dítěte s autismem, je pro mě výstižnou metaforou."

„Tuším, že budeme tentokrát posluchače opravdu a doslova šokovat"

 

1

 

Na třech různých místech vybraných pečlivě dle repertoáru, to je středeční večer 5. června v Brně. Na závěr osmé sezóny ho nachystal Brno Contemporary Orchestra. Koncert začne v půl osmé v galerii Domu pánů z Kunštátu, následovat bude asi dvouminutový přesun do sklepní scény Divadla Husa na provázku a vyvrcholí na otevřené Alžbětinské scéně tamtéž. Brněnský skladatel Mario Buzzi zhudebnil odvážné texty sběratele a bibliofila Karla Jaroslava Obrátila – Kryptadia, příspěvky ke studiu pohlavního života našeho lidu. Zazní ve světové premiéře. Tu bude mít i kompozice Ondřeje Štochla Živý motýl.

Jeden z účinkujících, Arnošt Goldflam  doplňuje: „Normálně se o nich mluví nebo se říkají či zpívají s přivřeným očkem a lehkým pomrkáváním. Takřka nikdo je nezná, zmiňovat je se zdá být takřka nedůstojné. Z našich básníků uspořádal pěkný užší výbor z Obrátilových Kryptadií Ivan Wernisch pod názvem „Kdo to čte, je prase“. Hudebně se těmto textům věnuje Mario Buzzi. Tyto žertíky si to zaslouží, buďte prosím shovívaví a na chvíli zapomeňte na naši obvyklou prudérnost a též se dobře pobavte!“ V Kryptadiích budou kromě Arnošta Goldflama účinkovat také známé brněnské herečky a zpěvačky Mariana Chmelařová, Ivana Hloužková a Brno Contemporary Orchestra

 

7

 

Další světovou premiérou bude naopak zcela niterná a meditativní kompozice Ondřeje Štochla Živý motýl. Skladba je inspirována citlivou a neobyčejně krásnou básní autistického chlapce. „Básnička osmiletého Floriánka, vnímavého dítěte s autismem, je pro mě výstižnou metaforou. Jako by se za ní skrývalo mnoho rovin, které se projeví v mé skladbě. Možná jediné, co jí chybí, je kousek dětské naivity... Mé zkušenosti s autisty jsou poměrně těsné a osobní, nakonec to není poprvé, co na ně takto reaguji,“ vysvětluje Ondřej Štochl. Zde je znění oné básně:

 

Nedávejte do hrobu motýla živého,

Vždyť víte, že to není dobrý…

Svět bez motýlů už by nebyl pestrý.

Zbyli by tu jen komáři a vosy…. A včely.

Ale ty nejsou pestré ani krásné.

Jen užitečné.

A jenom na to krásu světa

Samy neutáhnou.

 

3

 

Na koncertě zazní ještě skladba Thierryho Escaiche Le Chant des Ténèbres s Pavlem Zlámalem na saxofon a sopranistkou Irenou Troupovou, která zazpívá sólo i v osmiminutových brilantních Mysteries of the Macabre György Ligetiho„Tuším, že budeme tentokrát své posluchače opravdu a doslova šokovat. Ne náhodou byla tato koncertní sezona trochu punková a rebelující - „BCO is not dead“. V závěrečném koncertě budeme okouzlující, ale také šokující a provokativní. Rozhodli jsme se díla provést v různých prostorách tak, aby co nejvíce vyhovovaly akustickým, ale také programovým podmínkám,“ doplňuje dirigent koncertu Pavel Šnajdr.

 

4

 

Foto: Archiv BCO

 

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.