úterý, 18 červen 2019 09:05

FOK s Fazilem Sayem a koncert věnovaný přírodě, zejména vodě

Autor:

Vůbec poprvé zahraje v České republice svůj Koncert pro klavír a orchestr s podtitulem „Voda“, op. 45 turecký klavírista a skladatel Fazil Say. Zítra a pozítří od 19:30 tímto dílem zahájí závěrečné koncerty sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Dirigovat bude jeho šéfdirigent Pietari Inkinen. V druhé polovině obou večerů zazní ještě Alpská symfonie, op. 64 Richarda Strausse.

 

01

 

„Klavírní koncert Voda jsem složil, abych upozornil na důležitost vody pro náš život, respektive na důsledky jejího nedostatku. Hudební jazyk toho díla je co nejuniverzálnější, neboť jde o problém, který spojuje celý svět,“ vysvětluje Fazil Say. Koncert Voda složil na popud Gstaad Menuhin Festival k roku 2013, který byl vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním rokem vodní spolupráce. 

„Umění vždy připomínalo nějakou těžkost světa, a zároveň dávalo možnost překonání. Celkově situace s vodou není dobrá. Celý hydrologický cyklus je vlastně nějakým způsobem ohrožen. V řekách po celém světě je méně vody nebo někde je situace střídajícího se sucha a povodní. Oceánům zase hrozí nebezpečí okyselení. Umění ale říká, že s tím můžeme něco udělat. Dává nám naději,“ dodává český klimatolog a geolog Václav Cílek, který poskytl FOKu na toto téma exkluzivní rozhovor:

 

 

Šéfdirigent FOK Pietari Inkinen doplňuje: „Jakákoliv snaha v umění přimět lidi přemýšlet o problémech současného světa ve správném směru je úctyhodná a přínosná. Já osobně jsem v poslední době šokován problémem likvidace plastového odpadu a mikroplastů. To se samozřejmě také týká vody – mikroplasty jsou i na dně oceánů i jezer.“ Alpská symfonie Richarda Strausse je také dílem reflektujícím přírodu. Popisuje den od úsvitu do soumraku v horách. „Nalezneme v ní šumění deště v lese na úpatí hor, bzučení včel na rozkvetlých loukách, padání vodopádů ze strmých skal či cinkání kravských zvonců na pastvinách. Nechybí ani nebezpečné praskání tajících ledovců či večerní bouřka, která se však záhy uklidní a umožní poutníkovi sestup za kouzelného západu slunce. K napodobení všech těchto zvuků FOK dle autorova přání povolal na pódium 125 hudebníků!“, dodává k obsahu symfonie dramaturg programu. Zítra je naplánováno ještě od 18:15 setkání s umělci, a to v cukrárně Obecního domu. 

 

Video rozhovor Martina Rudovského s Petrem Havlem o stavu vody v české krajině a umění:

 

 

 

Foto: Archiv FOK

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal). Také pracoval několik let pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Má rád své nejbližší a pejska Endyho. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.