pátek, 06 září 2019 09:10

Zahajovací koncert a nová opona pro Státní operu: Nová sezóna Národního divadla

Autor:

Pražské Národní divadlo je na prahu nové sezóny - odstartuje ji zahajovací koncert ve čtvrtek 12. září od 19:00 hodin, kterým divadlo zároveň uctí 30. výročí sametové revoluce. Letošní leitmotiv výmluvně definuje podtitul Třicet let svobody: Hudba poroby, vzpoury a smíření. V historické budově zazní úryvky a scény z Janáčkovy opery Z mrtvého domu, z Verdiho Nabucca, Beethovenova Fidelia, Giordanova Andrey Chéniera a Smetanových oper Dalibor a Libuše. Vyvrcholením koncertu bude provedení Dvořákovy kantáty Te Deum, která na konci roku 1989 provázela prezidentskou inauguraci Václava Havla, jednoho z největších symbolů sametové revoluce.

 

3

 

Na koncertě vystoupí ruská sopranistka Veronika Dzhioeva, která pravidelně účinkuje v Evropě, USA i v Asii. V Národním divadle hostuje v inscenaci Verdiho Maškarního plesu a s Orchestrem ND zpívala Requiem stejného autora v katedrále sv. Víta při benefičním koncertu pro svatovítské varhany. Tenorista Aleš Briscein vystoupí s árií Dalibora. Tuto roli ve slavné Smetanově opeře v loňské sezoně v němčině nastudoval v Oper Frankfurt. Roli krále Vladislava v tuzemském uvedení Dalibora zpívá Svatopluk Sem, držitel Ceny Thálie, který na zahajovacím koncertě rovněž nebude chybět. Dalším sólistou bude dlouholetý člen Opery Národního divadla Jiří Sulženko. Sbor a Orchestr ND bude řídit Jaroslav Kyzlink, který k významnému večeru dodává: „Jsem velmi rád, že se zahajovací koncerty v Národním divadle staly vyhledávanou tradicí. Osobně si nedovedu představit, jak lépe sezónu formálně začít. Letos si navíc připomínáme 30. výročí sametové revoluce a naším koncertem se tak připojíme k celorepublikovým oslavám.“ 

 

1

 

Budova Státní opery se po generální rekonstrukci znovu otevře veřejnosti v neděli 5. ledna 2020 operním galavečerem, který diváky provede nejslavnějšími kapitolami její pozoruhodné historie. V blízké době bude dokončena nová opona určená právě pro toto rekonstruované divadlo. „V průběhu posledních dvou let na ní pracuje tým pod vedením uměleckého ředitele sekce výroby Národního divadla Martina Černého ve spolupráci se studenty katedry scénografie DAMU. Opona vzniká v dílnách Národního divadla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, kterou návštěvníci viděli při otevření Státní opery (tehdy Nového německého divadla) v roce 1888. Za unikátním dílem, jež v těchto dnech spěje do finále, se skrývá více než 1000 hodin pečlivé práce. Originální opona Eduarda Veitha se záhadně ztratila v roce 1945. Nová opona nahradí oponu akademického malíře Antonína Střížka, původně určenou pro nastudování Kouzelné flétny v roce 2002,“ informuje divadlo. Po slavnostním koncertu k otevření Státní opery bude prvním představením v SOP Beethovenova opera Fidelio. Toto nastudování mělo premiéru minulý rok. V dubnu příštího roku zde dojde k premiéře opery Karola Szymanowského Král Roger a v květnu k premiéře Čajkovského baletu Spící krasavice.

 

Foto: ND, Pavel Friš

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal). Také pracoval několik let pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Má rád své nejbližší a pejska Endyho. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.