pátek, 13 září 2019 19:00

Dvořákova Praha o víkendu: Rodinný den, komorní koncerty, Shaham, PKF, Izraelská filharmonie a Mehta

Autor:

Nadcházející víkend mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha bude opravdu nabitý. Na zítra festival přichystal tradiční (nejen) hudební odpoledne pro děti a jejich rodiče. A na koncertních pódiích se během víkendu vystřídají Gil Shaham a PKF - Prague Philharmonia, Izraelská filharmonie pod taktovkou žijící dirigentské legendy Zubina Mehty a s ní altistka Gerhild Romberger, Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor.

 

7

 

Zítra odpoledne od 13:00 hodin v krásných prostorách Anežského kláštera a v jeho zahradách zavedou pořadatelé návštěvníky v tematických dílnách do doby Antonína Dvořáka. Přípravy programu se ujal saxofonista a klarinetista, zpěvák, dirigent a herec Felix Slováček mladší, který se zhostí také role moderátora a průvodce. Od 15:00 hodin dostanou prostor i mimořádně talentovaní a úspěšní mladí hudebníci a vítězové hudebních soutěží – klavíristé Jan Čmejla a Jan Schulmeister, houslisté Kristian Mráček a Jan Novák a akordeonista Martin Kot, a to od 15:00 hodin v Anežském klášteře. Od 17:00 hodin bude pódium kostela sv. Františka patřit hudbě Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse, ale i netradiční formě muzicírování ve spojení interpretů a posluchačů. Děti i rodiče prožijí hudební chvilky s houslemi i beatboxem, setkají se nejen s klarinetistou Felixem Slováčkem mladším nebo klavíristou Vjačeslavem Gorokhovským, ale i se smyčcovým rodinným kvartetem Mikaela Ericssona, Vodníkem v podání Jana Ericssona nebo Rusalkou ztělesněnou Radkou Sehnoutkovou.  Vše završí „beatboxer“ Peter Strenáčik s kvartetem a Felixem Slováčkem.

 

01

 

Od 20:00 hodin bude Dvořákova síň patřit orchestru PKF – Prague Philharmonia. S ním vystoupí houslista Gil Shaham, který na letošním festivalu zahrál už dvakrát, a taktovky se ujme šéfdirignet PKF Emmanuel Villaume„V programové řadě Dvořák Collection, která je letos zaměřena na skladatelovy instrumentální koncerty, nesmí chybět oblíbený Houslový koncert a moll. Zazní v podání jednoho z nejobdivovanějších houslistů současnosti Gila Shahama, jehož dvořákovské kreace vždy snesou ta nejvyšší měřítka – houslistův vřelý interpretační styl je s charakterem skladatelovy hudební řeči v ideálním souladu. Partnerem mu bude orchestr PKF – Prague Philharmonia se svým šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem, který zahraje v úvodu koncertu Sukovu Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave. Večer završí Varhanní symfonie, reprezentativní dílo Dvořákova francouzského současníka Camille Saint-Saënse,“ dodává k programu festival.

 

2

 

Na neděli Dvořákova Praha přichystala dva koncerty – jeden komorní a druhý symfonický. Ten první se uskuteční v 17:00 hodin v Anežském klášteře a naposledy na něm vystoupí americký houslista a kurátor letošní komorní řady Gil Shaham. Klavírních partů se zhostí Michail Lifits z Taškentu. „Hlavní dramaturgickou osu tohoto koncertu komorní řady tvoří dvě nejvýznamnější díla Antonína Dvořáka pro housle a klavír, která večer symbolicky zarámují: na počátku oblíbená Sonatina, jejíž kulaté opusové číslo 100 se skladatel rozhodl oslavit „po dvořákovsku“: věnoval ji svým dětem. V závěru programu pak méně hraná, avšak nikoli méně významná Sonáta F dur, jediné skladatelovo dílo označené jako „sonáta“. Program doplní romanticky zasněná klavírní hudba Roberta Schumanna a také jedna z proslulých partit pro sólové housle Johanna Sebastiana Bacha“, dodává dramaturgie.

 

3

 

Jedním z očekávaných vrcholů letošní Dvořákovy Prahy je bezpochyby koncert Izraelské filharmonie, který se bude konat v neděli od 20:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Těleso, které je dlouhodobě považováno za jeden z nejlepších orchestrů světa, se představí pod taktovkou svého doživotního uměleckého ředitele a šéfdirigenta, žijící dirigentské legendy Zubina Mehty, který stojí v čele tohoto tělesa už 50 let. „Také program, který si pro svůj pražský koncert zvolili, lze označit za mimořádně reprezentativní: Symfonie č. 3 Gustava Mahlera představuje zřejmě nejrozsáhlejší dílo standardního symfonického repertoáru,“ doplňuje festival. Na provedení tohoto působivého hudebního kolosu se bude rovněž podílet německá koncertní pěvkyně Gerhild Romberger a dvě renomovaná vokální tělesa − Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor.

 

6

 

08

 

4

 

Foto: Archiv  MHF Dvořákova Praha

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.