čtvrtek, 26 září 2019 18:14

V sobotu začíná čtvrtý ročník Lednicko|valtického hudebního festivalu

Autor:

Od soboty 28. září do soboty 12. října se uskuteční další, čtvrtý, ročník Lednicko|valtického hudebního festivalu. Tón mu budou udávat kapelníci a skladatelé, kteří byli po sedm století spjati s jižní Moravou. Mezi interprety, kteří letos vystoupí, jsou například houslistka Cosima Soulez Larivière a klavírista Miroslav Sekera, harfistka Kateřina Englichová a flétnista Petr Pomkla, sopranistka Marie Fajtová a houslista Ivan Ženatý, sopranistka Patricie Janečková a barokní orchestr Collegium Marianum, Edita Keglerová a Monika Knoblochová s výjimečným repertoárem pro dvě cembala, violoncellista Emil Rovner a klavírista Lukáš Vondráček v doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Vojtěcha Spurného.

 

000

 

„Koncerty LVHF jsou symbiózou předních hudebních interpretů a promyšlené dramaturgie inspirované kulturní historií Lednicko-valtického areálu a přispívají k setkávání obyvatel České republiky, Rakouska a Slovenska,“ uvádí ředitel festivalu, Jiří Partyka. Letošní ročník nové řady koncertů oslavuje hned dvojí jubileum – 300 let od vzniku Lichtenštejnského knížectví a 770 let od doby, kdy se na našem území knížecí rod Lichtenštejnů usadil. Festival se i letos vrátí k několika oblíbeným místům konání koncertů, mezi něž patří zámek Valtice, zámek Lednice či lovecký zámeček Rendez-vous, a současně umožní návštěvníkům objevit prostory nové, jež jsou rovněž dědictvím po lichtenštejnských architektech, například zámek Mikulov, kostel v rakouském Katzelsdorfu nebo zřídka užívaná kaple Cyrila a Metoděje v Břeclavi.

Na zahajovacím koncertu, který se bude konat tuto sobotu v Zámecké jízdárně (Lednice – Multifunkční centrum) od 19:00 hodin, vystoupí významná francouzsko-holandská houslistka Cosima Soulez Larivière, vítězka prestižní maďarské Bartók World Competition, za doprovodu klavíristy Miroslava Sekery. Společně zahrají skladby Franze Schuberta, Ernesta Chaussona, Ludwiga van Beethovena a dojde i na první část z Klavírní sonáty č. 4 lichtenštejnského skladatele Josepha Rheinbergera.

 

1

 

Druhý festivalový večer v podání přední harfistky Kateřiny Englichové a flétnisty Petra Pomkly nabídne díla Wolfganga Amadea Mozarta, Clauda Debussyho a Gabriela Faurého a svým umístěním do Dianina chrámu zvaného Rendez-vous přenese posluchače do časů domácího koncertování 18. a 19. století. Koncert se uskuteční tuto neděli v 16:00 hodin.

 

2

 

V úterý 1. října 2019 se od 19:00 hodin v Zámku Mikulov uskuteční koncert s podtitulem Hudba z Nové Říše. Název odkazuje na rodiště bratrů Antonína a Pavla Vranických. Jednou z dominant večera bude Houslový koncert Pavla Vranického, který zazní v někdejším rodovém sídle Lichtenštejnů, na zámku Mikulov.  Za doprovodu klasicistního souboru Ensemble 18+ vystoupí přední český houslový virtuos Ivan Ženatý a také sólistka Národního divadla, sopranistka Marie Fajtová.

 

3

 

Úspěšný český barokní orchestr Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a sopranistkou Patricií Janečkovou rozezní kostel sv. Bartoloměje v rakouském Katzelsdorfu a nabídne mimo jiné novodobou premiéru skladby Melchiora Pichlera, který byl dalším ze slavných kapelníků Josefa Jana Adama Lichtenštejna. Stane se tak v sobotu 5. října 2019 v 18:00 hodin a následující neděli od 16:00 hodin představí pátý koncert krásy samotných Valtic. Na valtickém zámku zazní skladby renesančního autora Nicolause Zangia, úzce spjatého se zdejším panstvem, v podání vokálního souboru Cappella Mariana s uměleckým vedoucím Vojtěchem Semerádem a sopranistky Lucie Rozsnyó.

 

4

 

Projekt Cembalissimo s významnými cembalistkami Editou Keglerovou a Monikou Knoblochovou představí řídce uváděnou hudbou pro dvě cembala, a to ve středu 9. října od 18:00 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Břeclavi – v další ze staveb „lichtenštejnských“ architektů. Hostovat budou významní absolventi břeclavské ZUŠ, houslista Jiří Partyka a violoncellista Lukáš Svoboda.

Předposlední koncert LVHF se uskuteční v pátek 11. října od 19:00 hodin, a to Zámeckém divadle ve Valticích. Festival na něm připomene neprávem opomíjeného skladatele a kontrabasistu Johannesa Matthiase Spergera (1750–1812). Hlavní hvězdou programu bude violoncellista Emil Rovner. Mluveného slova se ujme herec Ondřej Kepka. Závěrečný galakoncert, tradičně umístěný do renovované jízdárny zámku Valtice, začne v sobotu 12. října v 19:00 hodin. Bude patřit vítězi prestižní Soutěže královny Alžběty v Bruselu - klavírista Lukáš Vondráček zahraje v doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Vojtěcha Spurného Beethovenův Klavírní koncert č. 5, zvaný „Císařský“. Spolu s mezzosopranistkou Alexandrou Yangel, sólistkou Státní opery ve Vídni, která přednese árie z oper W. A. Mozarta a Gioacchina Rossiniho, zakončí IV. ročník festivalu.

 

10

 

Součástí festivalu jsou také přednášky přibližující posluchačům rod Lichtenštejnů a dobový hudební život. O Janu II. Lichtenštejnovi přezdívaném Dobrotivý promluví historik Daniel Lyčka, s hudbou renesančního mistra Nicolause Zangia, který strávil několik let ve službách Karla z Lichtenštejna, pak návštěvníky seznámí muzikolog a historik Vladimír Maňas. Dodatečně byla v tomto roce zařazena výstava obrazů s tématikou fauny Lednicko-valtického areálu, která se bude konat v salonku saletu Rendez-vous během druhého festivalového koncertu v neděli 29. září. Zaměření festivalu předznamenal už v červnu mimořádný koncert v City Palais Liechtenstein ve Vídni, kde vystoupili basbarytonista Adam Plachetka, sopranistka Patricia Janečková a trumpetista Ondřej Jurčeka za doprovodu komorního souboru Barocco sempre giovane.

„Věřím, že spojení pečlivě vybrané hudby, uhrančivé architektury a doprovodného programu přinese návštěvníkům mnoho neopakovatelných uměleckých zážitků,“ zve všechny příznivce hudby ředitel festivalu Jiří Partyka.

 

Foto:  LVHF 

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.