sobota, 19 říjen 2019 08:46

Přelomová sezóna houslisty Josefa Špačka

Autorka:

Právě probíhající koncertní sezóna je pro českého houslového virtuosa Josefa Špačka současně poslední v pozici koncertního mistra České filharmonie. V obou rolích se představí na řadě zahraničních turné, jako sólista vystoupí na předních světových pódiích, domácích festivalech nebo povede vlastní mistrovské kurzy.

 

0

 

Aktuálně tráví Josef Špaček druhou polovinu října na japonském turné s Českou filharmonií. Tam se objeví na koncertech v Nagoji, Yokohamě, Osace a tokijské Suntory Hall. Do Asie se pak vrátí ještě do konce roku dvakrát v pozici sólisty. V listopadu provede pod vedením Eliahu Inbala za doprovodu Tokyo Metropolitan Symphony první Šostakovičův houslový koncert, 8. prosince ho pak čeká důležitý debut s nejvýznamnějším čínským orchestrem Shanghai Symphony Orchestra.

V letošním roce se Špaček stal novým uměleckým garantem festivalu Lípa Musica, měl tak možnost kromě sólových i komorních vystoupení zasahovat do programu festivalu i dramaturgicky. Festival pomyslně také osobně zakončí v programu nazvaném Má to smysl! s Josefem Špačkem / epilog, který proběhne ve čtvrtek 7. listopadu v kulturním domě Crystal v České Lípě, a na který si přizve ke spolupráci žáky místní ZUŠ.

 

2

 

Nový rok zahájí Josef Špaček unikátním setkáním s dirigentem Jakubem Hrůšou v sále Berlínské filharmonie, kde s Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin zahrají Houslový koncert a-moll Antonína Dvořáka. V květnu se ve společnosti předních světových umělců objeví na významném festivalu komorní hudby Hellens Music Festival ve Velké Británii. Posledním projektem v pozici koncertního mistra České filharmonie bude pro Josefa Špačka téměř symbolicky Beethovenova 9. symfonie pod taktovou šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Jako lektor se Špaček představí už v průběhu března, na Royal Academy of Music v Londýně povede vlastní masterclass. Sezónu 2019/20 pak zakončí výukou na Ševčíkově akademii v Horažďovicích. Tyto kurzy založil společně s violoncellistou Tomášem Jamníkem a objeví se na nich i další vynikající umělci a lektoři z Čech i zahraničí.

 

1

 

---

Houslový virtuos Josef Špaček se velice rychle etabloval jako jeden z nejvýraznějších talentů své generace. Studoval na Curtisově hudebním institutu (Filadelfie) a Juilliard School (New York) pod vedením pedagogů jako Ida Kavafian, Jamie Laredo nebo Itzhak Perlman. Mezi jeho největší úspěchy patří vítězství v soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland, 2009), druhá cena v soutěži Young Concert Artists International Auditions (New York, 2011), finále soutěže královny Alžběty (Brusel, 2012). V roce 2011 se stal nejmladším koncertním mistrem České Filharmonie v historii. Josef Špaček spolupracoval v průběhu své kariéry s dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša, Semjon Byčkov, James Conlon, Valerij Gergiev, Manfred Honeck, Tomáš Netopil, Michael Sanderling nebo Krzystof Urbański.

 

Foto: Radovan Šubin

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.