středa, 06 listopad 2019 08:44

Česká filharmonie uvede večer světových premiér a zahajuje Komorní řadu

Autorka:

Česká filharmonie má před sebou pestrý listopad. Hlavním lákadlem mimořádného koncertu nazvaného Premiérový večer, budou tři vítězné kompozice, vzešlé z druhého ročníku skladatelské soutěže České filharmonie. Americký dirigent Keith Lockhart představí ve světových premiérách psaných na objednávku orchestru absolutní vítězku soutěže Janu Vöröšovou a její skladbu pro soprán a orchestr Písně Vrbovýho proutku, kompozici Neha, adagio pro orchestr Adriána Demoče, třetí premiérou bude skladba Crossings Matouše Hejla. Koncert doplní koncertní předehra Antonína Dvořáka V přírodě op. 91 a suita z opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky.

 

6

 

S myšlenkou podpory mladých skladatelů přišel již v době svého nástupu do České filharmonie šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Vítěze druhého ročníku vybrala komise tvořená z hráčů orchestru, dramaturgů a renomovaných skladatelů, definitivní slovo pak měla trojice kosmopolitních osobností - profesorka Harvardovy univerzity Chaya Czernowin, šéfdirigent Sydney Symphony Orchestra David Robertson a šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov. Koncert se koná ve čtvrtek 7. listopadu ve Dvořákově síni v půl osmé. Rozhovor s vítěznou autorkou Janou Vöröšovou si můžete připomenout ZDE.

 

1

 

Abonentní řada K nabídne během nedělního odpoledne 10. listopadu od tří hodin Čtvero ročních období ve dvojí podobě. V podání houslisty Josefa Špačka a Komorního orchestru České filharmonie zazní v první polovině koncertu původní verze Antonia Vivaldiho, v té druhé pak Čtyři roční období v Buenos Aires krále argentinského tanga Astora Piazzolly. Skladbu pro sólové housle a smyčcový orchestr s vložením citací z Vivaldiho upravil ukrajinský skladatel Leonid Děsjatnikov. Řada čtyř koncertů Komorního orchestru České filharmonie měla premiéru v předchozí sezoně. Variabilní ansámbl složený výhradně z filharmoniků povedou jako garanti koncertní mistři České filharmonie, vánoční program pak připraví Jaroslav Krček, který uvede premiéru své skladby věnované čtyřem filharmoničkám.

 

2

 

První český orchestr chystá na 16. listopadu také připomínku třicátého výročí událostí, které vedly k pádu totalit ve střední a východní Evropě. Na koncertě ke Dni studentstva zazní pod taktovkou dirigenta Roberta Kružíka Meditace na staročeský chorál Sv. Václave Josefa Suka, třetí a čtvrtá věta z Beethovenovy Osudové, předehra Můj Domov Antonína Dvořáka a Sinfonietta Leoše Janáčka. Své projevy na něm pronesou bývalý německý prezident Joachim Gauck a bývalý premiér české vlády a předseda Senátu Petr Pithart. Moderuje David Mareček.

 

Foto: Archiv České filharmonie, archiv KlasikaPlus

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.